V Kroměříži za obstaráním nového domova pro zhruba dvě rodiny z Iráku stojí Nadační fond Generace 21 (NF G21). Podle tamního vedoucího Jana Talafanta půjde výhradně o pronásledované křesťanské imigranty.

„Stále se však jedná o tom, zda se sem tito lidí dostanou, nelze tedy zatím podat konkrétní informace k tomu, jak tomu bude v Kroměříži," konstatoval pro Deník Jan Talafant.

Celkem zástupci NF G21 usilují o přijetí celkem 152 uprchlíků. „Hlavním kritériem výběru těchto 152 osob byl fakt, že tyto lidi známe prostřednictvím našich spolupracovníků, kteří v Iráku dlouhodobě pracují," vysvětlil vedoucí nadačního fondu. Jeho pracovníci mají podle něj bezpečně potvrzeno, že tito lidé jsou křesťané, a jsou potvrzeny i jejich životní příběhy, které beze změny vyprávěli už před tím, než vůbec existovala možnost dostat se do České republiky.

„Dalším kritériem je jejich zájem dostat se právě k nám a tady také už zůstat. Samozřejmostí je, že patří mezi pronásledované a na životě ohrožené lidi, kteří strádají mimo své domovy v uprchlických táborech a v dočasných ubytovacích prostorech na pro ně cizím kurdském území," ujistil vedoucí fondu.

Podle jeho nedávných slov se fondu už přihlásily stovky dobrovolníků s nabídkou pomoci. Právě za jejich podpory a z darů hodlá fond hradit náklady na pobyt uprchlíků v zemi minimálně první rok.

Pomoc uprchlíkům tedy i u nás řada lidí podporuje a snaží se jim být nějakým způsobem nápomocna. Problém má ale samozřejmě i druhou stranu věci: tedy lidí, kteří přijetí uprchlíků odmítají.

Jedním z odpůrců přijímání běženců je třeba Karel Brázdil z Kroměříže.

„Kdyby v naší republice fungovalo vše tak, jak má, a pomáhalo se našim lidem, kteří pomoc potřebují, tolik by mi to asi nevadilo. Ale to, že pro naše nemocné děti peníze nejsou a pro uprchlíky ano, to mi opravdu vadí. Navíc si nemůžeme být nikdy jisti, že oni křesťané budou stejní jako my a že nám od nich nehrozí nebezpečí," míní mladý muž.

Podobně jako v Kroměříži je nejasná situace s umístěním uprchlíků i v Bystřici pod Hostýnem. Tam má v plánu ubytovat maximálně dvanáct azylantů Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE). V tomto případě je ale známo alespoň místo jejich případného umístění, tedy areál hotelu Sola Gratia, kde jim diakonie hodlá nabídnout nejen ubytování, ale i zaměstnání.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Lucie Novákové zřejmě patnáct set přesídlených rychle dostane v České republice azyl a možná se i vyhne uprchlickým střediskům a zamíří rovnou do integračních táborů, podobně jako tomu bylo třeba u tří skupin Barmánců v posledních sedmi letech.

„V integračních zařízeních budou mít 140 hodin češtiny a budou se seznamovat s českými reáliemi. Poté se budou stěhovat do měst a obcí, kde se sežene nějaké ubytování," dodala mluvčí ministerstva vnitra.

Až poté tak začne být opravdu aktuální otázka, kde se vlastně jednotliví azylanté usadí. „Například v Bystřici pod Hostýnem tato situace podle odhadů nastane nejdřív na jaře příštího roku," uzavřel mluvčí Diakonie ČCE Adam Šůra.