Hlídka policie tam zjistila, že děti uvolnily vypouštěcí ventil odstaveného barelu a na plochu parkoviště vyteklo neznámé množství neurčité chemické látky. „Látka se částečně odpařovala a silně zapáchala. Policisté kohout barelu uzavřeli a před příjezdem našich mužů zabránili dalšímu úniku,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Velitel zásahu hasičů si následně místo prohlédl a zjistil, že přepravní barel na 1000litrů chemické látky má strženou etiketu a ze zbytků se dal vyčíst původní nápis STYREN. „Operační důstojník potvrdil zkaret nebezpečných látek, že Styren je bezbarvá až nažloutlá kapalina pronikavě nasládlého zápachu. Snadno těká a na vzduchu oxiduje. Používá se při výrobě barviv, plastů, vchemickém nebo gumárenském průmyslu,“ poznamenal Mitáček.

Hasiči vyhradili nebezpečnou zónu a byl omezen přístup do místa havárie. „Podle stop odtékající látky od sudu bylo zjištěno, že kapalina tekla přes parkoviště asi pětadvacet metrů, až spádem dosáhla kanalizace. Evakuace nebyla nařízena, protože nákupní centrum uzavřelo prodej právě ve 20hodin a na parkovišti byla odstavena jen vozidla osob bydlících na nedalekém sídlišti,“ vysvětlil mluvčí hasičů.

Vypuštěný kontejner sneznámou látkou patřil stavební firmě, která včásti nákupní zóny buduje další obchody. Do přivolání odpovědné osoby ze stavby a potvrzení, ojakou látku se jednalo, rozhodl velitel zásahu omaximálních preventivních opatřeních. Hasiči například informovali zástupce životního prostředí a starostu města Kroměříže.

Část jednotky profesionálních hasičů vyjela kčističce odpadních vod, kde byly položeny záchytné norné stěny. Hasiči také kontaktovali odborníky zchemičky DEZA ve Valašském Meziříčí, kteří upřesnili charakter nebezpečné látky a hlavně potvrdili, že při teplotě kolem 4stupňů Celsia nemůže dojít kvýbuchům výparů vkanalizaci.

„Teprve po jednadvacáté hodině se podařilo kontaktovat zástupce stavební firmy, který potvrdil, že přepravní kontejner používají jako zásobník na vodu. Po jeho příjezdu na místo bylo dále upřesněno, že kontejner koupili, ale pravděpodobně nebyl dostatečně očištěn od původní látky a došlo knaředění zbytků styrenu světším množstvím vody. Vlastníci uzavřený barel odtáhli na vozíku do stavby a uzamkli ho před další nehodou,“ konstatoval Mitáček.

Dobrovolní hasiči poté dostali za úkol pročistit kanalizace a do městského systému napustili 8500litrů vody ke zředění zbytků uniklé kapaliny. „Postupně pak byly zrušeny norné stěny a ve 23hodin byl ukončen isamotný zásah. Provoz na čističce odpadních vod byl obnoven dvě hodiny po půlnoci,“ uzavřel Mitáček stím, že událost je nadále prošetřována kroměřížskou policií.