„Chceme připomenout, že v minulosti bylo poslední rozloučení s nebožtíkem velkou událostí. V mnoha případech předčilo i svatbu. A kdy jindy výstavu uspořádat než v době, kdy se blíží svátek všech zesnulých,“ vysvětloval pohnutky pořadatelů vedoucí k uspořádání výstavy mluvčí Florie Ondřej Kuropata.

Sám připouští, že se na první pohled může jednat o myšlenku, která je do značné míry pro pravidelné návštěvníky šokující.

„Ve světě se začínají víc a víc prosazovat mladí designeři, kteří na trh přicházejí s exkluzivně navrženými rakvemi či urnami. V poslední době se naštěstí tento trend začíná projevovat i u nás,“ řekl Kuropata.

Rozsahem sice menší výstava vyvolává mezi lidmi mnoho rozporuplných pocitů. Raritou, nad kterou se pozastavovalo největší množství návštěvníků byla žlutá, dřevěná, tvarem velmi netradiční rakev.

Jablečný den v Kroměříži 2018
Jablečný den v Kroměříži: Od štrůdlu až po cider

„Jsem přesvědčen, že valná většina všech lidí, kteří k nám zavítali, nic podobného neviděla,“ tipnul si Ondřej Kuropata.

Dílna floristky Kláry Franc Vavříkové, která spolupracuje s výstavištěm již řadu let, se i nyní ujala květinového aranžmá. Stejně jako rakve či urny, i smuteční věnce byly neobvyklého vzezření.

„Lidé by měli vědět, že mají na výběr. Není nutné mít ony léty používané, ohyzdné smuteční věnce s bílými stuhami s kýčovitými frázemi, když lze přijít i s něčím, co bude v sobě mít určitou myšlenku. Přijít s výzdobou, která například zachytí život zesnulého,“ vysvětluje nápad využití barevných věnců ve smuteční síni.

Ruku v ruce s exponáty šly i pořádané workshopy. Zájemcům poskytly informace, rady a tipy, jak si mohou podobné věnce uvázat sami.

„Nevím, jak by na takovou výzdobu či rakev reagovala rodina,“ zamyslela se jedna z návštěvnic výstavy Martina Dopitová při pohledu na rakev obsypanou květy nejrůznějších barev. Nakonec ale připustila, že by rodina asi nic nenamítala.

„Výstava je sice deprimující, ale k životu umírání patří. S tím se nedá nic dělat,“ přiznala Dopitová, která zhodnotila počin pořadatelů kladně.

„Báli jsme se, ale kupodivu jsme se nesetkali se zápornou reakcí. Asi se nám podařilo výstavu udržet v mezích, jež jsme si stanovili. Nebyl to festival pohřebnictví, pouze snaha navodit atmosféru dušiček,“ zhodnotil průběh Kuropata.

Radnice v Kroměříži. Ilustrační foto.
Ke vzniku koalice má Kroměříž ještě daleko