Technologii, která je založená na systému umělé inteligence v kombinaci se strojovým čtením, aktivně využívá už několik měsíců také Kroměřížská nemocnice.

„Podstatou systému HAIDI je schopnost efektivně a včas identifikovat možná rizika, která se pojí s výskytem takzvaných nemocničních infekcí,“ popsala mluvčí nemocnice Veronika Slaměnová s tím, že tyto infekce vznikají a šíří se pouze za určitých podmínek, tedy za předpokladu přítomnosti původce nákazy, vhodné cesty přenosu a jedince, který je na danou infekci citlivý.

HAIDI zefektivní léčbu infekcí

„Včasným záchytem a odhalením multirezistentních kmenů dokážeme efektivněji reagovat jak na cílenou léčbu, tak i na včasné izolování pacienta. Nedílnou součástí HAIDI je navíc také antibiogram, který je specificky přizpůsobený pro naši nemocnici a významně nám může pomoci v cílené léčbě pacienta,“ vysvětlila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Michaela Chocholatá s tím, že technologie umožňuje předcházet možným komplikacím díky rychlé a přesné analýze, která by jinak vyžadovala hodiny manuální práce zdravotnického personálu.

Neznámý vandal poškodil zhruba 80 let starý strom na kroměřížském hřbitově.
Vandal v Kroměříži poškodil 80 let starý strom. Navrtal kořeny a použil jed

„Díky automatizaci tohoto procesu se mohou naši lékaři a sestry plně věnovat léčbě a péči o pacienty, což vede k efektivnějšímu využívání našich zdrojů a snižování nákladů spojených s léčbou infekcí,“ doplnila Chocholatá.

AI pomáhá včasnému odhalení

Systém HAIDI přitom není jedinou technologií v Kroměřížské nemocnici, která pracuje s využitím umělé inteligence. Tou je vybaven také CT přístroj, který byl pro radiodiagnostické oddělení pořízen na podzim loňského roku.

„Funkce umělé inteligence poskytuje další náhled na vyšetřovanou oblast a může pomoci odhalit drobnosti, které lidské oko nemusí vidět. Technologie je využívána například při hledání zhoubných ložisek, což významně přispěje k časné diagnostice vážných onemocnění,“ vysvětlila ředitelka nemocnice Lenka Mergenthalová.

Vybrali jsme pro vás:

Ilustrační foto - oprava kanalizace.
Kroměříž opraví část kanalizace v Trávníku. Je v havarijním stavu
Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Rymicích je u konce. Nově slouží zemědělským strojům.
Rekonstrukce konírny v Rymicích je u konce. Nově slouží zemědělským strojům
Czechia Backyard Ultra Run v Holešově, Jaroslav Kopřiva
V Holešově padl český rekord! Jaroslav Kopřiva v zámeckém parku naběhal 281 km
Vyprošťování zraněného. Hasič. Ilustrační foto
Hasičská technika i ukázky dovedností. Kroměříž hostí Dny hasičů Zlínského kraje
Kroměřížské kino Nadsklepí.
Nová promítačka v kině Nadsklepí v Kroměříži vyjde na 3,19 milionu korun