Důvod je jednoduchý, i když zároveň jen těžko pochopitelný. Rodina nemá prostředky na to, aby státu vrátila sto tisíc, které jí před časem sociální odbor poskytl k zakoupení osobního auta.

Vůz k přepravě nepohyblivé nemocné dcerky přitom Palkovičovým krátce po zakoupení ukradl neznámý pachatel. Stát to ale nezajímá: sociálně znevýhodněná rodina bude patrně muset podle zákona právě kvůli krádeži vrátit velkou část stotisícového příspěvku.
Devítiletá Petra Palkovičová, na kterou rodiče zažádali sociální odbor o příspěvek na motorové vozidlo, je od narození postižená. Její diagnóza zní myotonická dystrofie.

Rodina z Holešova dostala sto tisíc na vůz pro postiženou dceru. Protože už ho nemají, úředníci chtějí peníze zpět

„Při narození vážila kilo a neměla téměř žádné svalstvo. Nechodí, má zkrácené Achillovy šlachy a při porodu ji částečně postihla obrna,“ popsala stav své dcery Ilona Palkovičová.

Dívka, která má přiznaný třetí stupeň zdravotně tělesně postiženého, nemá naštěstí poškozený mozek a může tedy alespoň dojíždět do speciální školy v Kroměříži. „Má ochablé svalstvo, takže pouze špatně mluví. Ale protože je na mne úplně závislá, rádi bychom dosáhli přiznání čtvrtého stupně,“ doplnila nešťastná maminka.

O příspěvek na zakoupení motorového vozidla na nepohyblivou dcerku požádala rodina vloni v srpnu. Stát Palkovičovým vyhověl v říjnu 2006 s tím, že auto si musí pořídit do měsíce.

„Jenže jsem právě v tu dobu jela do lázní, na koupi jsme měli v podstatě dva týdny. Vůz jsme sehnali ve Zlíně 27. listopadu,“ vzpomíná Ilona Palkovičová.

Pak ovšem rodina zjistila, že koupená ojetá Felicia Combi za sto tisíc korun má skryté vady. Proto ji museli nechat okamžitě opravit.
Než bylo auto Palkovičovým před domem ukradeno, užívali jej téměř měsíc. Rodina věděla, že vůz musí nechat pojistit, ale neměla na to okamžitě peníze. „Čekali jsme na příspěvek, ze kterého bychom pojistku uhradili,“ přiznala pětatřicetiletá Ilona, která se stará ještě o zdravého syna.
Felicii pro přepravu devítileté Petrušky zloděj ukradl v době z 18. na 19. ledna letošního roku.

„To byla ta vichřice Kyrill. Ze srandy jsem řekla manželovi, ať se jde podívat na auto, jestli nám ho vítr neodfoukl. On pak přišel, že před domem opravdu není,“ popsala paní Palkovičová s tím, že krádež vozidla rodina nahlásila okamžitě policii.

Odcizení osobního automobilu značky Škoda Felicia potvrdili i kroměřížští policisté. „Motorové vozidlo tmavomodré barvy s označením přepravy osoby tělesně postižené bylo zaparkováno na parkovišti před domem,“ uvedl tehdy ve zprávě Petr Horyanský z kroměřížské policie.
Po měsíci pátrání vyšetřovatelé Palkovičům sdělili, že je pachatel neznámý a věc zůstává v šetření. Odcizení auta i s policejním vyjádřením pak rodina oznámila sociálnímu odboru v Holešově.

Poměrnou část musejí vrátit

„Tam mi ovšem řekli, že auto tedy neužívám, a tak musím vrátit poměrnou část z příspěvku. Je to přes devadesát tisíc,“ dodala smutně matka s tím, že sociální pracovnice jí poradila, aby požádala ministra práce a sociálních věcí o takzvanou výjimku z tvrdosti zákona a prominutí vrácení peněz. „Tu jsem poslala, ale bohužel jsme nedostali odpověď,“ dodala Ilona Palkovičová.
Vše je v souladu se zákonem

Stát nyní smí podle vyhlášky č. 182/1991 Sb. po rodině vymáhat peníze zpět. „Podmínkou při udělení příspěvku na vozidlo je totiž pětileté užívání a také jeho pojištění. Pokud tomu tak je, škodu uhradí pojišťovna. Pokud tomu tak ale není, nastává pro rodinu opravdu problém,“ nastínila Iva Hrazdílková z kanceláře veřejného ochránce práv, kterého redakce Deníku ve snaze pomoci Palkovičovým kontaktovala.

Obraťte se na ministra, radí ombudsman

I ombudsman v tomto případě doporučil obrátit se na ministra s žádostí o zmírnění dopadů zákona. „Můžeme se také domluvit, aby nám rodina poslala kopie všech materiálů, které má. Naši právníci by jim přinejmenším poradili, jak dál postupovat či se odvolávat,“ ujistila Hrazdílková.
V rozsahu svých možností se Palkovičovým snaží vyhovět i sociální odbor v Holešově. „Potřebujeme mít zdokumentováno, že rodina žádost na ministerstvo poslala. My nejsme ti, kdo po ní vyžaduje peníze. Sami čekáme na odpověď ministra. Navíc jsme schopni se s Palkovičovými domluvit na splátkovém kalendáři dlužné částky. Pracujeme s různými klienty a snažíme se jim pomoci,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Holešově Viera Horáková s tím, že složité situace chráněnců řeší denně.

„Současně však spravujeme majetek státu a musíme postupovat podle zákona. Podobný případ jsme již jednou řešili, ministr tehdy žádosti vyhověl. Věřím, že i toto vyjádření bude pro rodinu kladné,“ doufá Horáková.

Nyní tedy záleží na tom, zda ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas rodině ve svízelné situaci pomůže. „Prominutí dlužné částky lze chápat totiž jako amnestii,“ konstatovala mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková. Ta má ovšem v podobné kauze opačnou zkušenost.

„Kancelář veřejného ochránce práv se stejným případem zabývala v roce 2001. Ministr práce a sociálních věcí tehdy ale žádosti o odstranění tvrdosti zákona nevyhověl,“ dodala Hrazdílková.

Pomoci mohou charitativní organizace

Stanovisko ministerstva práce a sociálních věcí k celé kauze se zatím Deníku získat nepodařilo. Pokud ale úředníci Palkovičovým nařídí vrátit téměř stotisícovou částku, zbývá rodině ještě jedna možnost. Může se obrátit na nadaci nebo charitativní organizaci, která by jim poskytla potřebné peníze.

Rodiče s dětmi dosud žili z příspěvku na péči ve výši devět tisíc korun, sociálního příplatku, přídavků na děti a příjmu otce. „Jednou za rok jsme ještě dostávali příspěvek na provoz motorového vozidla, to bylo necelých deset tisíc, manžel nosil plat v průměru osm a půl tisíce,“ vypočetla Ilona Palkovičová.
Jenže minulý týden se finanční situace v rodině ještě zhoršila. Otec rodiny totiž přišel k 1. červenci o zaměstnání.
„Neprodloužili mi smlouvu, protože TON ruší výrobu v Holešově. Co nyní budeme dělat, nevím,“ dodal Dušan Palkovič.
Rodině navíc reálně hrozí, že v nejbližších pěti letech nebude moci zažádat o nový příspěvek na druhé a pro dcerku tolik potřebné auto.
„Před uplynutím lhůty pěti let ministerstvo příspěvek vyplácí jen ve výjimečných situacích,“ vysvětlila mluvčí ombudsmana Hrazdílková.