Pokud někdo upadne a ublíží si na neodklizeném veřejném prostranství, může si stěžovat na příslušném úřadě. Jakmile uklouzne u rodinného domu či paneláku, odškodnění může vymáhat na majiteli bytu.

Změnu zákona popisující odpovědnost za škodu způsobenou úrazem na chodníku čeká v Poslanecké sněmovně poslední třetí čtení. Na program jednání se dostane podle navrhovatele, senátora Jaroslava Kubery, zřejmě v únoru. „Pokud projde, účinná by mohla být od července,“ sdělil Kubera.
Zranili jste se na náledí? Zapojte se do diskuze pod článkem, nebo hlasujte vpravo nahoře v anketě. Vaše názory nás zajímají.

V minulosti se se situací, že člověk upadl na chodníku a vymáhal po úřadu škodu, setkali jak v Uherském Hradišti, tak v Uherském Brodě. Proti takovým skutečnostem jsou města většinou pojištěna. „Takovou situaci jsme již několikrát řešili. Jednu paní, která spadla a zlomila si ruku, jsme také finančně odškodňovali,“ vzpomněl brodský starosta Ladislav Kryštof.

Na uherskobrodské radnici se však v letošním roce zatím s žádným podobným případem nesetkali.

„Pokud člověk uklouzne a zraní se na veřejném prostranství, může přijít i na hradišťskou radnici a požadovat odškodné. Prokáže–li člověk tuto skutečnost, přinese žádost o proplacení škody a doloží lékařskou zprávu, postoupíme záležitost pojišťovně,“ poznamenala mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková. Zároveň dodala, že stížností město eviduje minimálně, pouze jednotlivce.

V těchto dnech také přibývá zraněných v Uherskohradišťské nemocnici. „Při pádu na náledí se nejčastěji jedná o poranění kotníku, pohmožděniny a zlomeniny horních či dolních končetin. Občas se vyskytnou i tržné rány na hlavě nebo otřes mozku. K nejzávažnějšímu úrazu způsobenému uklouznutím patří zlomeniny krčku kyčelního kloubu,“ uvedl mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Hradišťská radnice také apeluje na občany, aby skutečnost, že se náledí tvoří, chápali a přizpůsobili chůzi stavu a povaze chodníku. „Starší občané s omezenou pohyblivostí by měli v rizikových dnech, kdy teplota výrazně klesá pod bod mrazu, vycházet jen v nejnutnějších případech,“ dodala Zemčíková.

V zimě si dává na ulici pozor i dvaasedmdesátiletá Františka Janíková z Uherského Hradiště. „Když je náledí, chodím po ulici jedině v doprovodu dětí a vnuků. Už kdysi jsem si na chodníku málem vážně ublížila,“ řekla Janíková.

Marie Šidlová, Tereza Bičanová