Slovo zatím je ale na místě. Tuhé mrazy a sníh sice obecní kasy už pořádně finančně zatížily, situace prý ale zatím není dramatická. Snad jen v Kroměříži.

„V rozpočtu máme na letošek vyčleněno na zimní úklid včetně místních částí pět milionů čtyři sta tisíc korun. Doposud jsme proinvestovali tři miliony šest set tisíc, což je hodně,“ konstatoval pro Deník starosta Kroměříže Miloš Malý.

Jeho vyjádření navíc platilo ještě předtím, než ve čtvrtek opět napadlo několik centimetrů sněhu. Peníze navíc ještě musejí zůstat na letošní prosinec, kdy bude také potřeba zorganizovat úklid. Kroměřížský starosta už tak tuší, že finance určené na zimní úklid nebudou stačit.

„Budeme muset pravděpodobně sáhnout na rezervy určené na léto, a pak doufat, že bude hodně pršet, aby úklid našich ploch nestál víc peněz než budeme mít,“ vysvětlil Malý.

S tak tuhou zimou nepočítali ani v Bystřici pod Hostýnem, na zvýšené výdaje se ale zatím dívají realisticky.

„Pravdou je, že jsme na úklid museli najímat lidi. Když totiž šoférům řekneme, že mají odstavit auto někde jinde kvůli odstranění sněhu a ledu z parkoviště, tak ho také v termínu musíme uklidit,“ přiznává bystřický starosta Zdeněk Pánek.

Co se týče peněz, jsou prý v Bystřici v klidu. „Když dojdou, budeme muset výdaje seškrtnout všude, kde se bude dát,“ krčí rameny starosta.

S hledáním rezerv zatím naopak nepočítají v Hulíně. „Peníze stále ještě máme, a to ve správné v kolonce údržba komunikací. Jinak by padly na odmetání, takto jsou určeny hlavně na odhrňování,“ řekl hulínský starosta Roman Hoza.

Jako dramatickou zatím nehodnotí situaci ani v menších obcích. Například v Hošticích už letos kvůli zimě obecní kasa sice pocítila vyšší náklady, přesto se nedostatku financí pro letošní rok neobávají.

„Předpokládáme, že nás to bude stát zhruba trojnásobek oproti loňsku. Tehdy jsme zaplatili deset tisíc, nyní čekáme výdaje ve výši třiceti tisíc,“ podotkl hoštický starosta Antonín Procházka.

Vloni obec neuspěla s jednou žádostí o dotace, takže se nemohla pustit do plánované investice. „Zůstalo nám proto k dispozici sto tisíc korun, které na to v případě nouze můžeme použít,“ uzavřel Procházka.