„Jednalo se o sklad pneumatik určených k recyklaci. V objektu s výrobními halami a sklady bylo uskladněno tisíce pneumatik na ploše zhruba 150krát 150 metrů, do výše asi šesti metrů. Troufám si říct, že rozsahem se jedná o požár desetiletí, jaký tady v regionu ještě nebyl. Situaci komplikuje vítr, který nese dým do obytných částí města,“ popsal dramatickou situaci mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček, Podle jeho informací škoda činí asi 35 milionů korun. Příčiny nebyly ještě včera známy.

Rozlehlé skladiště pneumatik v podniku Kovosteel totiž zachvátily obrovské plameny, lidé museli zůstat doma

Na místo události dorazil i starosta města Ladislav Kryštof.
„Situace je nepřehledná, náš odbor životního prostředí ve spolupráci s hygieniky vyhlásil rozhlasem, aby lidé zavřeli okna a zbytečně nevycházeli ven a nenadýchali se spalin. Já osobně jsem nikdy tak obrovský požár neviděl,“ uvedl přímo na místě události Kryštof.

Hygienici v době požáru přiznali, že nemají příliš možností, jak ohrožení spalinami eliminovat. „Můžeme jen upozornit na omezení pohybu venku a uzavření domácností. Na místo zamířil krizový manažer, který situaci sleduje v společně s pracovníky odboru životního prostředí,“ popsala Marie Hamplová z hradišťského pracoviště krajské hygienické stanice. Provozovatele skladiště se nám v době události nepodařilo zastihnout.

Ředitel uherskobrodského závodu Kovosteel Jan Valenta ani nebral telefon. Hustý mrak dýmu a plameny šlehající nad obzor viděli lidé z míst desítky kilometrů vzdálených. Požár registrovali lidé až v Luhačovicích. „Bydlím ve Lhotce u Hradčovic, což je několik kilometrů od Uherského Brodu, a přesto jsem viděl plameny šlehající desítky metrů vysoko.

Tak mohutný požár mě ohromil,“ konstatoval čtyřicetiletý Josef Světinský. K zásahu byl povolán záchranný prapor Armády ČR z Bučovic. „Připravují se na výjezd, pomohou nám s rozhrnováním pneumatik," informoval odpoledne Mitáček. Dobu zásahu šlo ještě včera v podvečer jen těžko odhadovat. „Jisté je, že bude dlouhá,“ dodal.