Doby, kdy se svými zaměstnanci některé školy uzavíraly termínované smlouvy pouze na deset měsíců v roce, aby jim přes prázdniny nemusely platit, jsou tak minulostí. Většinu učitelů naopak v červenci a srpnu čeká čtyřicetidenní placené volno.

„Dřívější praxe nebyla ani v souladu se zákoníkem práce, který umožňuje zaměstnat učitele tímto stylem na dobu určitou maximálně dva roky po sobě. Škole, která by se nařízením neřídila, by hrozila pokuta v řádu desítek tisíc korun,“ vysvětlila mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Také na Kroměřížsku čeká pedagogy o prázdninách 40 dní placeného volna

Připustila ale, že dříve se takové případy občas vyskytly. „Dnes už se u nás učitelé začátkem prázdnin evidují jen výjimečně. Když už se někdo takový najde, většinou se ukáže, že přišel o práci třeba proto, že se přestěhoval. V posledních dvou letech jsme účelové evidování ze strany učitelů nezaznamenali,“ poznamenala Majdyšová.

Řada učitelů ostatně nezahálí ani během letních prázdnin. „Většinou jezdím na tábory, jako vedoucí. Být doma jen tak nevydržím,“ svěřil se třeba středoškolský kantor Tomáš Vařeka z Kroměříže.
„Někdy bych rád jel s rodinou i k moři, ale zrovna v červenci a srpnu jsou všechny zájezdy předražené, takže si to vždycky rozmyslíme. V tomto jsou učitelé stále znevýhodnění,“ zasmál se.

Podobnou zkušenost jako ve Zlíně mají i pracovní úřady v ostatních místech kraje. „Situace tu nebyla vážná ani před lety, kdy byla tato otázka hodně diskutovaná, natož dnes. Ještě ke mně žádný takový stesk alespoň nedolehl,“ uvedl ředitel uherskohradišťského úřadu práce Richard Janíček.

Učitelé mají nárok na čtyřicet dní placeného volna, které si mají vybrat v létě.
„Kdybych chtěl delší dovolenou během školního roku, pravděpodobně bych ji nedostal, což je pochopitelné,“ myslí si učitel Roman Hadač ze Vsetína.

Jarní nebo i vánoční prázdniny si pak učitelé vykazují jako volno k samostudiu. „Máme pauzu zároveň se žáky. Pak musíme ale předložit seznam literatury, kterou jsme za tu dobu přečetli,“ dodal pedagog