„Počítám tak sedmnáctiprocentní. Je hezké počasí a moc lidí podle mě nepřijde, ačkoli o konání voleb informujeme občany, jak se dá," řekl Deníku třeba starosta Kostelan Jan Petřík.

U komunálních voleb na podzim naopak očekává účast až kolem osmdesáti procent. „V nich se rozhoduje o místních lidech, takže účast je naprosto nesrovnatelná," podotkl starosta.

Volební místnosti už obce ve čtvrtek měly připraveny. „Provedli jsme několik rekonstrukcí, takže jsou krásné a nové. Stačí vyvěsit prapor a můžeme volit," dodal s úsměvem Jan Petřík.

Optimističtější je ohledně účasti u voleb do europarlamentu starosta Martinic Oldřich Stískal. Ve srovnání s ostatními volbami jsou ale i tak mnohem slabší. Účast by se prý tentokrát mohla pohybovat kolem pětatřiceti, maximálně čtyřiceti procent.

„Volby do europarlamentu bývají mnohem slabší, než třeba ty komunální. Místnost ale už máme připravenou, je to ta velká zasedací na obecním úřadě. V podstatě můžeme volit už dneska," tvrdil ve čtvrtek pro Deník odhodlaně martinický starosta.

Rutinní záležitostí je příprava na volby také v Koryčanech. Také tam byly už ve čtvrtek volební lístky rozdány a místnosti připraveny.

„Zbývá nám jen ta na základní škole, kde po pátečním vyučování nachystáme poslední drobnosti a může se začít. Řekl bych, že účast bude průměrná. V Koryčanech bych optimisticky tipoval sedmadvacet procent, ale uvidíme," zhodnotil tamní starosta Zdeněk Šmela.

Ruku v ruce s celkovou volební účastí v regionu jde účast voličů přímo v okresním městě a jeho místních částech. Také tam bývá v porovnání s konáním ostatních voleb účast při volbě poslanců do europarlamentu znatelně nižší, a to i například v porovnání s účastí u prvního kola prezidentských voleb: těch se v Kroměříži zúčastnilo celých 61 procent lidí.

„V roce 2009 přišlo u eurovoleb k volebním urnám hlasovat devětadvacet procent voličů," upřesnil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.