„Vše bude samozřejmě záležet na dohodě s dotčenými obcemi. V současné době předkládáme investiční záměr vojenské správě k posouzení. Jestli se vyjádří kladně, pak na projektu začneme intenzivně pracovat,“ sdělil ředitel projektu brněnské společnosti Viventy Filip Havlíček. Do jaké míry však bude elektrárna realizována, bude podle něj záležet na mnoha faktorech a potrvá roky.

Stavbu zařízení zvažuje brněnská firma v katastru obcí Pravčice a Němčice

Skutečností zůstává, že větrná energie je zadarmo, nevyčerpatelná a nemá žádné negativní dopady na životní prostředí. Dvanáct generátorů by mělo stát mezi Pravčicemi a Němčicemi a zasahovat do katastru Staré Vsi na Olomoucku.

Pravčice a Stará Ves již podepsaly smlouvu o spolupráci s dodavatelem na výstavbu větrných elektráren. „Jsme ve fázi příprav pro realizaci projektu. Do samotného uskutečnění je ale daleko. Věřím, že stavba R49 mnohem více poškodí ráz krajiny než generátory,“ poznamenal starosta Pravčic Jaroslav Šašek. Tamní zastupitelé dokonce kvůli občanům vypravili k podobné elektrárně v Břežanech na Znojemsku autobus, aby si obyvatelé mohli udělat představu o jejím provozu.

Jeden větrník elektrárny by měl stát osmdesát milionů a jeho výška by měla být nanejvýš sto padesát metrů. Za každý generátor by obec měla od společnosti Viventy dostat dva miliony ročně. Možnosti prohlédnout si podobnou elektrárnu využila i Šárka Gahurová z Pravčic. „Byla jsem se na Znojemsku podívat a musím přiznat, že mi nepřipadal provoz generátorů nijak hlučný,“ zhodnotila Gahurová.

Ačkoliv je stavba větrné elektrárny teprve ve fázi plánování, má už své první odpůrce. Smlouvu s dodavatelem zatím nepodepsali zastupitelé v Němčicích. „Naše zastupitelstvo je proti. Pravčice sice dostanou dvaadvacet milionů do rozpočtu a my jenom čtyři, ale oni na elektrárnu neuvidí, zatímco my ji budeme mít u oken,“ tvrdí starostka Němčic Marie Procházková s tím, že mezi tamními obyvateli se jednání o realizaci větrné elektrárny teprve uskuteční.