„Cestou po ní se můžete seznámit s ptactvem, které zde a v okolí žije, zkusit poznávat stromy, poznat zvuky dřeva pomocí dendrofonu, získat základní přehled o koloběhu vody v krajině a vyzkoušet si vodní splávek,“ popsal místostarosta Vít Peštuka.

Hlavním tématem naučné stezky je voda a s ní související živočichové – ryby, obojživelníci i ptactvo. Tabule upozorňují i na to, jak město a lidé v něm žijící ovlivňují krajinu.

„Medkovy rybníky jsou cennou mokřadní lokalitou, která se nachází na severovýchodě Kroměříže. Jsou pozůstatkem těžby cihlářské hlíny,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Rekonstrukce železniční stanice v Holešově se pomalu chýlí ke svému konci. 17.srpna 2022
VIDEO: Rekonstrukce nádraží v Holešově jde do finále. Kdy bude hotovo?

Nedaleko je několik dalších významných přírodních lokalit souvisejících s lužními lesy, mokřady, vodními toky či vodními plochami, jako jsou Stonáč, Wolfův splávek nebo třeba naučná stezka Zámeček směřující k přírodnímu parku Záhlinické rybníky.

„Je to přírodní prvek v jinak silně zastavěném území neboli v urbanizované krajině. Lidé Medkovy rybníky využívají k rybaření, ale také ke krátkým procházkám,“ doplnil Peštuka.

Lokalita přitom byla dlouho nepovšimnutá.

„Nezodpovědní lidé zde zakládali černé skládky, které se díky dobrovolníkům daří odstraňovat,“ poznamenal Vondrášek.

Odpadkové koše nebudou

S ohledem na zde žijící divoká zvířata není vhodné v lokalitě umisťovat odpadkové koše.

„Prosíme proto všechny návštěvníky, aby své odpadky z přírody odnášeli, aby Medkovy rybníky byly příjemným místem pro rekreaci a aktivní trávení volného času,“ dodal Peštuka.

Ilustrační foto
Starosta i advokátka. O post senátora se na Kroměřížsku uchází šest kandidátů

Název lokality Medkovy rybníky je spojen s rodinou Jana Medka, který zde od roku 1894 provozoval cihelnu. Po ukončení těžby se zatopené hliníky staly vyhledávaným místem pro koupání.