Například v případě Základní umělecké školy (ZUŠ) v Kroměříži už je letos šance na přihlášení mizivá: výuka už začala 1. září.
„Je ale možné si předběžně vyplnit přihlášku, kdyby se náhodou nějaké místo uvolnilo," informoval Deník zástupce ředitelky ZUŠ Pavel Jurtík.
Škola nabízí pestrou škálu činností od hudebních přes výtvarné až po pohybové a má kapacitu 1520 žáků, kterou nesmí přesáhnout.
„Klasicky je velký zájem o taneční výuku, výtvarku nebo dechové nástroje. Třeba i počet přihlášek do kytary byl letos tak velký, že jsme nemohli všechny přijmout," vyjmenoval zástupce.
Žádný nový předmět letos do výuky nezařadili, do budoucna se však chystají vyučovat hru na cimbál.
„Ještě pořád ale upravujeme a zdokonalujeme školní řád, který byl nastaven před dvěma lety. Jakmile bude vše v pořádku, můžeme začít rozšiřovat nabídku," vysvětlil Pavel Jurtík.
Naopak ve Středisku volného času (SVČ) Včelín v Bystřici pod Hostýnem je stále ještě během září možnost přihlašování.
„V tomto týdnu máme teprve úvodní, ukázkové hodiny, na které je možné se přijít podívat," informovala ředitelka střediska Dana Nováková.
Ještě se jim podle ní nestalo, aby museli například nějaké dítě kvůli obsazenosti odmítnout. „Snažíme se všem vyjít maximálně vstříc. Je totiž velmi dobře, že v dnešní době mají vůbec děti zájem o sport," míní ředitelka.
V loňském roce měly děti v bystřickém středisku největší zájem o taneční kroužky, oblíbené byly i některé sportovní, jako třeba tenis. Za pololetí tam rodiče zaplatí průměrně čtyři sta korun.
Například v kroměřížském Studiu Kamarád zase nejvíce láká výuka angličtiny. „Velký zájem je o angličtinu od tří let. Rodiče by ale chtěli s výukou cizího jazyka u svého dítěte začít co nejdříve, proto jsme se rozhodli udělat i angličtinu pro batolata, která bude klidně už od osmnácti měsíců," informovala vedoucí Studia Kamarád Jarmila Slováková.
Dodala, že čím dřív se dítě začne cizí jazyk učit, tím je pak pro něj tato řeč v budoucnu přirozenější.
V kroměřížském centru rodiče za lekci zaplatí šedesát korun a cena je jednotná pro všechny aktivity.
„Pokud někdy dítě nebude moct přijít kvůli nemoci, nebo z jiných vážných důvodů, poplatek za lekci ale nepropadá a je možné jej nahradit jinou aktivitou," ujistila vedoucí.
Třeba maminka Gabriela Pospíšilová z Kroměříže má dvě dcery a obě už vyzkoušely několik kroužků. Prý mají obě hudební sluch, do hudební školy ale chodit nechtěly.
„Měli výtvarku na ZUŠ, moc je to ale nebavilo, tak toho obě nechaly. Je pravda, že ta mladší na malování moc není," přiznala maminka.
Její starší dcera se prý ale už zhruba osm let věnuje tancování, mladší zase navštěvovala například gymnastiku.
„Teď už chodí rok do mažoretek a také má ve školní družině Pohybové aktivity, které jsou oproti ostatním kroužkům zdarma," dodala Gabriela Pospíšilová.