I přes tuto zdánlivou venkovskou rutinu se má vesnice po víkendu čím pyšnit. V Poslanecké sněmovně bude mít tato obec obehnaná studánkami své zastoupení. Důvěra, především místních obyvatel, vynesla motoristického dobrodruha Jaroslava Holíka do sněmovny. Stejně jako většinu místních občanů jsem nového poslance za hnutí Úsvit přímé demokracie zastihl při práci.

„V noci jsem se vrátil z Prahy a v pondělí tam znovu mířím. Musím tak dodělat některé resty okolo domu," usmívá se u sekačky Jaroslav Holík.

„Také manželku musím dnes vyvézt někam na výlet. Už se na mě pomalu zlobí, že to vypadá, jako bych si nevzal ji, ale Úsvit," komentuje časově náročnou kampaň.

Paní domu s úsměvem přikyvuje. Ve vícegeneračním domě bylo v neděli řádně živo. Zeptat se na čerstvé dojmy z volebního zákulisí přijely také dvě už osamostatněné dětí. Počítano s babičkou, která u Holíků žije, a s vnoučetem čerstvého poslance se tak v domečku na kraji Březůvek sešly u nedělní kávy hned čtyři generace.

„Alespoň se hned všechno dozvíme, teď jsme přijeli," kvituje návštěvu redaktora Deníku syn Honza.

Spolu se sestrou se na notebooku probírají volebními výsledky za jednotlivé obce. Potvrdil se fenomén letošních voleb. Lidé se častěji než podle programu či myšlenkového proudu klonili k volbě osobností, které osobně znají a kterým věří, že současný stav politiky chtějí změnit.

Kromě výrazného vítězství v domovských Březůvkách Jaroslav Holík bodoval i v okolních obcích. „Stříbro" bral například v sousedních Doubravách a bodoval i v nedaleké Březnici.

„Je to jedině dobře. Lidé mu tu věří, tak mu dali svůj hlas. Všichni dobře spolupracujeme i v zastupitel­stvu," komentoval Holíkův úspěch František Kolařík, starosta Březůvek.

„Dostat se do Sněmovny byl však jen první krok. Teď nás čeká ještě hodně práce. Situace není po volbách jednoduchá, ale lidé chtějí, abychom se dohodli. Musíme hledat, co nás spojuje. Ohledně programového průniku se budeme bavit patrně se všemi stranami mimo ODS a TOP 09. Tam to nemá asi cenu, oni žijí v jiném světě," komentoval ještě povolební rozdání karet Holík.

Mimo členy rodiny se u Holíků starají také o početné zvířectvo. Ve výběhu si hrabou slepice, v kotcích si na seně pochutnávají králíci a ve společném přátelství se o zahradu dělí kocour nalezenec se zlatým retrívrem Jašmou.

„Jašma je druh drahokamu. Psa jsme nedávno dovezli z ruského Krasnodaru," říká nový poslanec.

„To se retrívr nedá sehnat u nás?" ptám se. „Určitě dá, ale manželka je z Krasnodaru a pes je její," usmívá se.

Jaroslav Holík je v Březůvkách zastupitelem už jedenáctý rok. Pod patronát si vzal kulturní záležitosti a především se pustil do obnovy studánek v okolí obce. Dřevěné rozcestníky, které upozorňují na zajímavá místa v okolí obce, jsou například jeho dílem.

„V obci také pořádáme pochod za studánkami. Je to ale náročné. Trasa měří asi patnáct kilometrů a vede často po takových… no, po kotároch," má jasno babička.

V Březůvkách neměl Úsvit přímé demokracie díky Jaroslavu Holíkovi větší konkurenci. Spoluobčany však určitě bude zajímat, jak si nyní povedou noví poslanci dál. Ted mají ale jasno.

„Je dobře, že se tam dostal. Třeba budeme mít v Praze konečně nějaké zastání," shodují se místní seniorky na nedělní procházce.