Pořadatelé připravili na víkend historické dny spojené s vystoupením šermířů, dobových tanečníků i kejklířů. V areálu vyrostlo vojenské ležení, své umění předváděli tradiční řemeslníci. Objekt, o kterém se listiny poprvé zmiňují v roce 1275, patří k architektonicky nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě a postupně se opravuje.

„V poslední době se podařila zlepšit statika tvrze, zrekonstruovaly se také dvě místnosti, vstupní pokladna a muzeum," řekl majitel objektu Martin Malina. Na letošní rok jsou naplánované práce ve třetím patře. S opravami pomáhá více než stovka dobrovolníků, zejména šermířů či milovníků historie.

„Pořádáme víkendové brigády, jezdí ale i lidé ze zcela jiných oblastí, například různé firmy formou teambuildingu nebo ve svém volném čase," poznamenal Malina. Tvrz se postupně chce více otevírat lidem, konají se zde čtyři velké akce ročně. Kromě historických dnů to byla letos filipojakubská noc, v plánu je také oslava svátku Halloween a adventní akce. Po dohodě je možné objekt navštívit i o víkendech. Loni si tvrz prohlédlo asi 1500 lidí.

Objekt je unikátní především díky dochovanému středověkému zdivu v samotném jádru tvrze. Za pozornost také stojí kamenická výzdoba v interiérech.