Letos vyrábějí jarní ozdoby a taky pečou perníčky. Na Květnou neděli se před kostelem svatého Mořice budou hotové výrobky prodávat. Výtěžek z akce pošlou na Papežské misijní dílo. Zastřešující organizace rozdělí finance potřebným například dětem v Africe.

„Učíme ty malé děti, aby i pro jiné děti něco vytvořily. Materiál hradíme my jako centrum a děti tady s maminkami vyrábějí," vysvětluje organizátorka Helena Župková.

Pro maminky je to příjemný čas, kde si mohou společně povykládat a zabavit děti.

„Mě se moc líbí a baví, že můžu pomáhat ostatním," říká devítiletá Anetka z Kroměříže. Ta chodí s rodiči a mladší sestrou do centra často. „Byla jsem s nimi i na táboře a určitě pojedu zase," vypráví Anetka.

Na dílnu přišly i maminky s menšími dětmi. Společně vyráběli barevné kytičky z papíru, věnečky z pedigu a vystřihovaná vajíčka. Přátelská atmosféru doplňovalo společné povídání o blížících se Velikonocích

Nejenom o víkendu je v centru rušno. Přes týden se konají například hodiny doučování, keramika, trénink paměti pro seniory, šicí kavárna nebo manželské večery. Konají se tam také kurzy pro rodiče a mladé manžele.

„Pořádáme i vzdělávací programy pro děti ze základních a středních škol. Naše představa o centru je, aby fungovalo nejenom pro rodiny z města Kroměříže, ale postupně došlo k propojení i s ostatními obcemi," doplňuje Župková. Taková spolupráce s rodinami už začíná.

Pracovníci centra vyjíždějí i do okolních obcí, kde organizují například zábavné odpoledne pro maminky s dětmi.

„Ve městě je běžné, že jde maminka s dítětem do kavárny, kde tráví společný volný čas. Na vesnici to ale často působí nepatřičně, postupně se nám daří i tam s maminkami u šálku kávy prožít hezký čas," dodává Župková.

Centrum pro rodinu funguje v Kroměříži od roku 2009 otevřeno je všem rodinám celý týden.