Mezi prvními pěti osobnostmi na většině krajských kandidátek velkých stran totiž lidé z regionu nechybí.

Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) zastupují na čelních místech dlouholetý poslanec, občanským povoláním odborný konzultant Josef Smýkal z Holešova a Ludvík Urban, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah, který je také z Holešova .

„Šance mám snad vysoké, hlavně díky zkušenostem: na úrovni komunální politiky jsem už už od roku 2006 a v krajské politice od roku 2008. Doufám tedy, že svými odbornými argumenty voliče přesvědčím," věří Ludvík Urban, který je na kandidátce ČSSD čtyřkou.

Jako odborník v oboru dopravy se i po volbách věnovat právě této oblasti.

„Zaměřil bych se na řešení železniční a silniční infrastruktury ve Zlínském kraji i celé republice. Pokud by šlo o zdravotnictví, budou to hlavně poplatky, aby péče nebyla jen pro bohaté," slibuje Urban. Nevyhýbá se prý ani otázkám školství nebo daňovému zatížení.

Za TOP 09 bude ze čtvrtého místa kandidovat známá kroměřížská lékařka Lenka Mergenthalová. „Očekáváme, že budeme mít za kraj jednoho až dva poslance, mé umístění bude samozřejmě také záležet na počtu preferenčních hlasů," se si vědoma kroměřížská zastupitelka.

Nedokáže prý odhadnout, zda se jí podaří překročit pětiprocentní hranici preferenčních hlasů. „Jdu do voleb hlavně abych podpořila TOP 09, Starosty a Nezávislé, protože každý hlas se počítá," zdůraznila.

Nejdůležitějším tématem je pro ni podpora žen, které se například vrací po mateřské dovolené do práce nebo se snaží skloubit péči o dítě se zaměstnáním.

„Sama jsem si tím prošla a vím jak je těžké vracet se do oboru, který je dynamický a rychle vyvíjí," vysvětlila lékařka.

Věnovat se chce také podpoře finanční gramotnosti nejenom u dětí na základních školách, ale také u seniorů, kteří se často stávají obětí nekalých praktik.

Mladá ekonomka Marie Pěnčíková z Morkovic obsadila na kandidátce Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) dokonce druhé místo.

Už několik let pracuje v tamním zastupitelstvu, druhé volební období je také krajskou zastupitelkou. „Naděje jsou, ale o výsledcích nebudu spekulovat, protože vše se může změnit preferenčními hlasy voličů," připomíná. Podle ní jsou ve volebním programu nejdůležitější sociální jistoty.

„Za jeden z největších problémů považuji nezaměstnanost, takže budeme podporovat živnostenské podnikání i celý školský systém, který na trh práce navazuje," řekla Deníku ekonomka.

Komunisté by podle ní rádi zvýšili prestiž učňovských oborů tak, aby nevznikal nesoulad na trhu práce, který je nyní přesycen maturanty.

Slušné šance na poslanecké křeslo má také ekonom Josef Novák z Kroměříže kandidující jako čtyřka za Stranu práv občanů – Zemanovce (SPOZ).

„Tipovat nebudu, ale doufáme, že se nás dostane z kandidátky co nejvíc. Všichni jsme tam přece proto, abychom uspěli," míní politik. Prioritou jeho strany je prý zákon o přiznání majetku.

„Jde nám ale také o to, aby všichni občané této země měli stejná práva a povinnosti. Aby zkrátka všichni měli rovnocenné postavení před zákonem," uzavřel Josef Novák.