Například hrad Cimburk u Koryčan tak jen do konce července navštívilo neuvěřitelných 11 333 lidí. V loňském roce se jich přitom za stejné období na tamní hrad přijelo podívat 7278.

„Máme tak velmi výrazný nárůst o plných šestapadesát procent," raduje se Petr Svoboda, mluvčí sdružení Polypeje, které hrad spravuje.

Nápor turistů navíc podle něj nesouvisí s žádnou mimořádnou kulturní akcí, ale je skutečně odrazem běžných prohlídek hradu.

„Vysvětlujeme si to příznivým počasím a také menší stavební aktivitou v jarních měsících, a tedy větší pohodou pro návštěvy hradu," dodal mluvčí.

Podle něj se také zúročuje pondělní provoz, který sice Cimburk má už řadu let, ale konečně se dostává lidem do povědomí. „Návštěvníci skutečně v pondělky přicházejí a Cimburk nezavírá dokonce ani přes zimu," upozornil Petr Svoboda.

Rozhledna Brdo v Chřibech začíná sezonu běžně na začátku dubna, letos ale otevřela o některých víkendech díky pěknému počasí už v březnu. I tím si starosta Kostelan Jan Petřík vysvětluje vyšší návštěvnost rozhledny než v loňském roce.

„Do včerejška bylo na Brdu asi deset a půl tisíce platících návštěvníků. Je to ale samozřejmě i dílem počasí, které je špatné například na koupání," odhaduje starosta.

Sezonu mají v plánu uzavřít koncem října, pokud prý ale bude hezky, nechají otevřeno i v listopadu.

„Reagujeme prostě na pěkné počasí. Hodně lidí chodí i na tradiční silvestrovský výšlap. Na konci prosince máme tři dny otevřeno, a Brdo tak navštíví klidně i dva a půl tisíce lidí," připomněl Jan Petřík zkušenosti z loňských let.

Na známém poutním místě Svatém Hostýně odhadují letošní návštěvnost přibližně stejnou jako v loňských letech, další podrobnosti ale tamní pracovnice rozebírat nechtěla. Podobně je na tom pak také Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích.

„Přes hlavní sezonu nás navštívilo asi tři sta lidí," potvrdila programová pracovnice záhlinického muzea Václava Navrátilová.

Změnu oproti dřívějšku vidí v tom, že letos chodilo více objednaných skupinek, loni spíš jednotlivci. Přes prázdniny tentokrát v Záhlinicích nechystali ani žádný speciální program. „Chtěli jsme znovu připomínat Františka Skopalíka, slavného záhlinického rodáka. Je to totiž významná osobnost pro náš region," vysvětlila Václava Navrátilová.

To u nejznámějších turistických cílů v Kroměříži návštěvníků oproti loňskému roku ubylo, a citelně: dohromady jich je zhruba o pět tisíc méně.

„Je to dáno především obnovou Květné zahrady. Návštěvníci nejspíše čekají na oficiální otevření opravených částí, které plánujeme na 6. a 7. září," věří kastelán kroměřížského zámku a zahrad Martin Krčma.

Ztrátu v Květné zahradě ale dohání vyšší návštěvnost Arcibiskupského zámku, který je na tom oproti loňsku v řádu stovek lidí lépe.

Vůbec nejnavštěvovanější je pak podle kastelána bezpochyby Podzámecká zahrada, která je však lidem volně přístupná. „Přesně to tedy nespočítáme, ale odhadujeme, že tu navštíví zhruba půl milionu lidí ročně," uzavřel kastelán.