Hojně navštěvovaný je i Baťův kanál; například vícedenní pobyty na obytných lodích jsou do konce sezony vyprodané.

Letí cyklostezky i nová zařízení

Ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová prozradila, že letošní léto nepřeje koupalištím, naopak velkému zájmu se těší turistické a cykloturistické oblasti. „Hojně navštěvované jsou hlavně cyklostezky podél řeky Bečvy a Baťova kanálu. Turisté často vyhledávají i nová či zmodernizovaná zařízení na Soláni, Velkých Karlovicích či Pivní lázně v Rožnově pod Radhoštěm. Růst návštěvnosti hlásí i památky,“ zhodnotila Daňová.

Může to nakonec dopadnout jinak

Podle mluvčí Národního památkového ústavu v Kroměříži (NPÚ) Dagmar Šnajdarové všechny čtyři památky, které NPÚ ve Zlínském kraji spravuje, hlásí oproti stejnému období loňského roku mírný nárůst. „Sezona sice může dopadnout nakonec jinak, ale zatím to vypadá dobře,“ dodala. NPÚ se v regionu stará o hrad Buchlov a zámky v Kroměříži, Buchlovicích a Vizovicích.

Jako zatím úspěšnou hodnotí sezonu i turistický areál Valachy ve Velkých Karlovicích, jehož součástí jsou hotely Lanterna, Horal a Galik. Všechny tři hotely byly v červenci obsazeny z 80 a více procent, Horal dokonce z 92 procent. „Letos k nám míří více rodin s dětmi, což je dáno tím, že od června do září nabízíme pobyty s ubytováním dětí do 12 let zdarma,“ zhodnotil ředitel hotelových provozů Tomáš Blabla. Dodal, že stále platí, že lidé jsou ochotní investovat do dovolené více peněz, když za ně získají nadstandardní služby.

Stejně jako Blabla i další oslovení hoteliéři poukázali na letošní trend – lidé si rezervují pobyty s menším předstihem než v minulých letech, oproti loňsku se tato lhůta zkrátila až o týden. Hoteliéři si to vysvětlují tím, že lidé do poslední chvíle čekají, rozhodují se s vědomím, že i pár dnů před dovolenou budou mít ještě stále dost nabídek na výběr.

Chladnější a deštivější počasí kupodivu neodrazuje kempaře, kteří se letos rozhodli, že zavítají do kompletně zmodernizovaného areálu Pahrbek u Napajedel. „Chatky jsou takřka nepřetržitě obsazené. Stanařů a karavanistů by mohlo být více, ale ani tady to není úplně špatné,“ uvedla provozní manažerka areálu Andrea Holíková.

Naopak deštivé a chladnější léto zřejmě velmi negativně pocítí provozovatelé či majitelé koupališť, ta více než obvykle zejí prázdnotou. „Ve srovnání s loňským rokem hodně prší a měli jsme i dost chladných dnů. Ve dnech, kdy máme otevřeno, je počet koupajících se přibližně stejný jako v minulém roce, těchto dnů ale bylo méně než loni za stejné období,“ přiznal Lubomír Matoušek, ředitel zlínské městské společnosti Steza, která kromě městských lázní provozuje i koupaliště Zelené a nové koupaliště na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy – Panorama.

Všechny hausbóty jsou rozpůjčované

„Počasí, i když není klasicky letní, nám zatím problémy nedělá,“ řekl Jiří Durďák, manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. „Přesná čísla budeme mít až na konci sezony. Hausbóty jsou ale rozpůjčované až do jejího konce, takže tady je sezona stoprocentně pokrytá,“ doplnil.

Podle agentury CzechTourism je krize cestovního ruchu, která začala v roce 2009, pravděpodobně již zažehnána. Podle květnových odhadů lze letos celosvětově očekávat zvýšené počty příjezdů turistů o čtyři procenta, v Česku by tento nárůst mohl být obdobný.
Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se ve Zlínském kraji za první čtvrtletí letošního roku ubytovalo 92 200 lidí, meziročně o 6,7 procenta více. V hotelích, penzionech a dalších ubytovacích zařízeních strávili v prvním kvartále roku také více nocí, a to 277 tisíc, tedy téměř o čtyři a půl procenta více než ve stejném období loňského roku.