„Naše strategie se veze na vlně stále trvajícího zájmu o pohyb, životní styl a turistické sporty. A v našem případě půjde o vlny doslovné,“ řekl starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Turistům totiž letos jako hlavní novinku nabídne město plavbu po řece Moravě. „Pokračovat budeme i v propagaci cykloturistiky a snaze ukázat město jako atraktivní destinaci plnou zážitků,“ doplnil starosta Němec.

Nabídka by se tak dala shrnout do sloganu Kroměříž 2019 – po vodě, v sedle i ze vzduchu. Při této příležitosti Kroměříž představila nové tištěné průvodce pro cyklisty, nabízející zajímavé tipy na výlety po Kroměřížsku. Díky různé náročnosti i délce tras si v ní vyberou jak začínající cyklisté, tak i rodiny s dětmi či náročnější sportovci. Letošní novinkou jsou také veršované omalovánky pro děti i dospělé s dvanácti originálními obrázky malebné Kroměříže.

Lenka Mergenthalová
Mergenthalová zůstává ve funkci. Kolik času jí ale zbývá?

„Sérii obrázků nevytvořil počítačový program, ale skutečný umělec, díky němuž po vymalování předlohy získáte pěkný suvenýr z Kroměříže,“ prozradil vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna, který si dokáže představit, že zarámováním lze získat i originální obraz připomínající Kroměříž.

Město také, v rámci každoročně vydávané brožurky, prozradilo aktuální turistické nabídky a hlavní kulturní akce, zahrnující například kostýmované prohlídky Tajemství staré Kroměříže, komentované prohlídky Květné zahrady, geolokační hru Kde je Giovanni?, Hledání pokladu biskupa Bruna, ale i zážitkové lety. Nechybí samozřejmě ani možnost navštívení Expozice Karla Kryla a další zajímavosti.

FILMAŘI OSLOVÍ ZÁMEK KAŽDOROČNĚ

Nesmíme opomíjet kroměřížský zámek, Podzámeckou a Květnou zahradu. „Připravujeme výstavy a netradiční kulturní akce i v letošním roce, ale zatím je ještě program ve fázi příprav,“ uvedla Dagmar Šnajdarová z územní památkové správy v Kroměříži.

Již nyní je však známo, že milovníci hudby nepřijdou o svůj cyklus Hudby v zahradách a zámku, který je stálicí každé sezony. Ani letos tomu nebude jinak. V současnosti nemá památková správa informace o tom, že by v letošním roce mělo dojít k případnému omezení provozu.

Je však nutné podotknout, že případné opravy a rekonstrukce jsou v dikci vlastníka – Arcibiskupství olomouckého, které má se zámkem a zahradami v následujících letech velké plány. Případné omezení z důvodu například státních návštěv, filmování a dalších neočekávaných událostí zatím také není známo. „Každoročně správu zámku osloví například filmové produkce se zájmem o natáčení. Vše se pak řeší během roku dle platných smluv a možností zámku,“ uvedla Dagmar Šnajdarová.

Muž si z kroměřížského zlatnictví odnesl lup za 200 tisíc korun, policie po něm pátrá
Loupež v kroměřížském zlatnictví: kolemjdoucí se se zlodějem přetahoval