„Naše strategie se veze na vlně stále trvajícího zájmu o pohyb, životní styl a turistické sporty. A v našem případě půjde o vlny doslovné,“ řekl starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Turistům totiž letos jako hlavní novinku nabídne město plavbu po řece Moravě. „Pokračovat budeme i v propagaci cykloturistiky a snaze ukázat město jako atraktivní destinaci plnou zážitků,“ doplnil starosta Němec.

Nabídka by se tak dala shrnout do sloganu Kroměříž 2019 – po vodě, v sedle i ze vzduchu. Při této příležitosti Kroměříž představila nové tištěné průvodce pro cyklisty, nabízející zajímavé tipy na výlety po Kroměřížsku. Díky různé náročnosti i délce tras si v ní vyberou jak začínající cyklisté, tak i rodiny s dětmi či náročnější sportovci. Letošní novinkou jsou také veršované omalovánky pro děti i dospělé s dvanácti originálními obrázky malebné Kroměříže.

„Sérii obrázků nevytvořil počítačový program, ale skutečný umělec, díky němuž po vymalování předlohy získáte pěkný suvenýr z Kroměříže,“ prozradil vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna, který si dokáže představit, že zarámováním lze získat i originální obraz připomínající Kroměříž.

Město také, v rámci každoročně vydávané brožurky, prozradilo aktuální turistické nabídky a hlavní kulturní akce, zahrnující například kostýmované prohlídky Tajemství staré Kroměříže, komentované prohlídky Květné zahrady, geolokační hru Kde je Giovanni?, Hledání pokladu biskupa Bruna, ale i zážitkové lety. Nechybí samozřejmě ani možnost navštívení Expozice Karla Kryla a další zajímavosti.

FILMAŘI OSLOVÍ ZÁMEK KAŽDOROČNĚ

Nesmíme opomíjet kroměřížský zámek, Podzámeckou a Květnou zahradu. „Připravujeme výstavy a netradiční kulturní akce i v letošním roce, ale zatím je ještě program ve fázi příprav,“ uvedla Dagmar Šnajdarová z územní památkové správy v Kroměříži.

Již nyní je však známo, že milovníci hudby nepřijdou o svůj cyklus Hudby v zahradách a zámku, který je stálicí každé sezony. Ani letos tomu nebude jinak. V současnosti nemá památková správa informace o tom, že by v letošním roce mělo dojít k případnému omezení provozu.

Je však nutné podotknout, že případné opravy a rekonstrukce jsou v dikci vlastníka – Arcibiskupství olomouckého, které má se zámkem a zahradami v následujících letech velké plány. Případné omezení z důvodu například státních návštěv, filmování a dalších neočekávaných událostí zatím také není známo. „Každoročně správu zámku osloví například filmové produkce se zájmem o natáčení. Vše se pak řeší během roku dle platných smluv a možností zámku,“ uvedla Dagmar Šnajdarová.