„Velká část lesů se vracela arcibiskupství, které je od roku 2016 těží. Taky proto dostávají zabrat obecní cesty, které nejsou uzpůsobené na takový provoz těžké techniky. Máme dvacet kilometrů cest a ročně dáváme do jejich oprav až dvě stě tisíc,“ připomíná starostka Rajnochovic Jaroslava Jurčová.

Stromy pomalu mizí, turisté však v této vísce, která je podle slov starostky „roztažená“, neboť leží na rozloze přes čtyři hektary, spíše přibývají. Hodně tomu napomáhá čistá příroda a klid.

Z 500 na 3 000

Stojí za povšimnutí, že v létě se počet obyvatel v této malé dědině ležící na úpatí Hostýnských vrchů více než zpětinásobí.

„Máme tu téměř šest set chat a rekreačních chalup. Na jednoho trvalého obyvatele připadá víc než jedna chata. K tomu připočtěte hotely, penziony a další ubytovny ležící v našem katastru. Je tu několikanásobně víc obyvatel, ve správné rekreační sezoně si troufnu říct, že až tři tisíce,“ vypočítává starostka.

Lákadlem pro návštěvníky této vísky je rozhledna na Kelčském Javorníku, podmínky pro cykloturistiku – dědina hostí několik cyklistických i běžeckých závodů a bezesporu také Rajnochovická lesní železnice, kterou provozuje parta mladých nadšenců. Pro turisty připravují tak zvaná Pojíždění a také prohlídky exponátů malého muzea lesních drah.

Lesní železnice táhne

Trať není dlouhá, svezení po úzkorozchodných kolejích, které měří dohromady necelých sedm set metrů je však zážitkem pro malé i velké.

„Máme čtyři provozuschopné lokomotivy a další tři čekají na opravu. Mimo to čtyři otevřené, tři kryté a spoustu speciálních vagónů,“ přibližuje za Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice Tomáš Hegar.

Na úpravách lesní železnice i rozšiřování vozového parku neustále pracují.

„Připravujeme bezbariérové vozy pro invalidy a kočárky, chystáme se vybudovat malou staničku, chybí nám dodělat výhybnu a průběžně pořád zvelebujeme celý areál,“ dodává.

Jiří Vodák při slavnostním ceremoniálu ve Valdštejnské zahradě
Za dlouhodobé zásluhy. Ředitel bystřického DDŠ převzal medaili od ministra Plagy

Nezapomínají na sportovce

Dědina myslí na také na sportovce. Díky tomu, že jsou Rajnochovice rekreační oblast, je jich tu hodně. I proto se vedení obce pustí za podpory dotací do stavby fit-stezky, která začne letos a bude hotová do konce června. V centru u školy vyroste sestava volně rozmístěných dvanácti prvků z kovu a dřeva pro venkovní posilovnu. Poslouží také místnímu fotbalovému klubu i školákům.

Rajnochovice jsou také široko daleko známé svými dětskými tábory.

„Bývá jich tu po lesích kolem deseti. Několik let zajišťujeme také příměstské tábory pro děti ve škole. Fungují o jarních a velkých prázdninách. Jezdí tu i děti z okolních dědin. Tábory jsou obsazené a děti si je pochvalují,“ popisuje starostka Jaroslava Jurčová.

Kultura žije

Víska žije také kulturou. Místní spolek zve dvakrát do roka na Divadelní kavárnu, na jaře si místní užívají Sousedské posezení s kulturním programem, hudbou a oblíbenou velkou tombolou.

V kalendáři akcí má své místo také Anenská pouť, která je největší poutí v okolí. Obec ve spolupráci se školou pořádá vánoční výstavu s tradičním Putováním do betléma zakončeným rozsvěcením vánočního stromku.

Oslava 300 let

Rajnochovice měly letos důvod k velké slávě.

„Na 8. května připadlo tři sta let od první písemné zmínky. Bohužel covid změnil naše plány, proto jsme oslavy přesunuli na příští rok, aby si to každý řádně užil. Už teď dáváme dohromady program, na kterém se budou podílet místní spolky,“ prozradila Jaroslava Jurčová.