Zvýšení vyplynulo ze srovnání s jinými města, které mají na svém území památky zapsané na seznamu Unesco. „Ukázalo se, že jsme měli poplatek nastavený nepřiměřeně nízko,“ uvedl starosta města Tomáš Opatrný. Změna je platná od začátku letošního července, zasáhne tak nastávající turistickou sezonu.

„Zákon stanovuje maximální sazbu padesát korun, ale až na tuto hranici jsme jít nechtěli,“ poznamenal Opatrný. „Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že i turisté využívají veřejných služeb, například produkují ve městě odpad, a je tedy na místě, aby se na jejich hrazení podíleli,“ dodal.

Po generálce za 90 milionů má tvrz v Hluku luxusní novomanželský apartmán i výtah
Po generálce za 90 milionů má hlucká tvrz luxusní novomanželský apartmán i výtah

Poplatek vybírají některá města od roku 2020, kdy změnou zákona nahradil původní poplatek z pobytu. V Kroměříži ho však zrušili kvůli dopadům pandemie koronaviru a teprve v loňském roce se k zavedené praxi vrátili. Posílili tak rozpočet města o 780 tisíc korun, v roce letošním předpokládají výběr o půl milionu vyšší.

V rámci regionu vybírá poplatek z pobytu také Bystřice pod Hostýnem, turisté za přenocování zaplatí 10 korun. V rámci Zlínského kraje má nejvyšší možnou částku zavedenou Rožnov pod Radhoštěm, ve Zlíně je stanovená na 40 a ve Vsetíně na 30 korun. Uherské Hradiště má poplatek na stejné úrovni jako nyní Kroměříž.

Ve městech s památkami Unesco turisté zaplatí nejvyšší padesátikorunovou sazbu v Praze, Olomouci a Českém Krumlově. Třicet korun pak v Litomyšli nebo Kutné Hoře.

Vybrali jsme pro vás:

Do městské památkové zóny Rajčovna v Hluku přibyl další domek
Do městské památkové zóny Rajčovna v Hluku přibyl další domek
Přívalové deště opět zatopily Valašské Klobouky. Vytopily koupaliště i desítky sklepů.
Přívalové deště zaplavily Valašské Klobouky. Vytopily koupaliště i desítky domů
Houbařská sezona začala (červen 2024)
Houbařská sezona na Kroměřížsku začíná, Hostýnské vrchy mají náskok díky počasí
Fotbalisté Fryštáku (modré dresy) rozmetli sestupující Louky 9:1.
I. B tř. sk. B: Tečovice padly s Chropyní. Veselá v závěru přišla o náskok 2:0