„Spadlo asi deset stromů, které by měly odstranit Lesy České republiky. Bude také nutné zkontrolovat i ostatní stromy v okolí. Předpokládáme, že některé z nich bude potřeba kvůli bezpečnosti rovněž pokácet,“ uvedl vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal.

Práce na úklidu a kácení okolí ohrožujících stromů podél trasy budou trvat zhruba týden. Na zákaz používání cyklostezky upozorňuje dopravní značení umístěné na vjezdu z Kroměříže i z Kvasic.

„Je to v sezoně nepříjemné, ale počasí bohužel neporučíme. Prosíme všechny, aby zákaz respektovali a neohrožovali své zdraví,“ apeloval starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Kroměříž má na svém území zhruba dvacet aut, které jsou očividně nepojízdné a zbytečně zabírají parkovací místa.
Kroměříž vytáhla do boje proti odstaveným vrakům

S odstraňováním stromů z cyklostezky začali už ve středu kroměřížští dobrovolní hasiči.

„Z cyklostezky mezi Kroměříží a Kvasicemi jsme odstranili celkem osm stromů,“ informoval Aleš Novák z SDH Kroměříž.

Správcem porostu okolo cyklistické stezky jsou Lesy ČR. S kácením zdravotně závadných stromů v jejím okolí začaly už v roce 2018. Porosty jsou totiž napadené houbovými chorobami způsobujícími vývraty.

„Většinou se jedná o jasany, které nejsou pak v případě bouřky či větrného počasí odolné a hrozí jejich pád na trasu,“ vysvětlil Martin Posolda, který má na starost městskou zeleň.

Kolem cyklostezky by měl být vytvořen pruh, ve kterém by vysoké stromy nerostly.

Úterní bouřka způsobila problémy i na jiných místech v Kroměříži. Zateklo například do suterénu Knihovny Kroměřížska, Domu kultury a bytového domu v Lutopecké ulici.

„Evidujeme i do deseti spadlých stromů a řadu větví. Z významnějších škod víme také o poškozené fasádě domu v Nitranské ulici, garáži v ulici Ovocná a o větví poškozeném vozidle na Milíčově náměstí,“ uzavřel Posolda.

Dobrovolní hasiči z Kroměříže dále zasahovali u nalomených větví v areálu kroměřížského dopravního hřiště nebo čerpali vodu ze sklepa ve Vodní ulici.