„V porovnání s loňskem je úroda asi třetinová. Pálí se u nás zatím jen o víkendech: hlavně hrušky a mirabelky, trnky zatím ne. Počítáme ale, že sezonu ukončíme do Vánoc," odhaduje Josef Holásek z koryčanské pálenice.

Jak na tom budou trnky po stránce kvality, to se ukáže až během pálení. Obecně totiž platí, že čím větší cukernatost mají, tím lépe ovoce takzvaně teče.

„Letos si na cukernatost stěžují i vinaři, takže předpokládám, že to u trnek to bude to samé," konstatoval Josef Holásek.

O obsypaných stromech si letos mohou nechat zdát také pěstitelé ze Zdounecka a okolí Litenčic. Švestkové pálenky bude méně, zpracovávat se budou hlavně hrušky, jablka a směsi co zahrada dala.

„Letos se vypálí asi polovička, trnek je tady velice málo," potvrdil Leo Helíšek ze zdislavické pálenice.

Příroda prý ale přála letnímu ovoci, kterého se tento rok naopak urodilo dostatek. Na špatné úrodě trnek se prý podepsalo hlavně počasí. „Třešní i meruněk bylo letos dost. Dobře jsou na tom také hrušky, ale švestky pozlobilo počasí. Jak začne pršet do květů je to vždycky špatně," povzdechl si Leo Helíšek.

Málo trnek znamená menší zisky také pro výrobce povidel. Třeba podle Jiřího Netopila ze Žalkovic by se jejich cena mohla zvednout asi o deset procent.

„Letos je to opravdu horší, řekl bych asi o polovinu. Cena povidel bývá různá, ale pohybuje se kolem zhruba kolem sto šedesáti korun za kilo," upřesnil Jiří Netopil.

Z přebytků modrého ovoce se letos neradují ani na Bystřicku. Lidé, kteří odváží kvas do pálenice do Loukova nebo Komárna, letos určitě nasbírají beček méně.

„Je to bída. Ti, co mají sady a měli loni přes dva tisíce, letos mají dvě stě padesát litrů kvasu. Je to opravdu špatné," zhodnotil starosta Mrlínku Pavel Hynek. O košt slivovice ale místní nepřijdou, v únoru se tu pochlubí svými letošními vzorky.

„Slivovice, která se nevypije na Silvestra, tu ochutnáme v únoru," dodal s úsměvem starosta.

Lidé, kteří by měli zájem pálit švestky koupené od jiných pěstitelů nebo je dovézt z jiné země, by se ovšem mohli snadno dostat do problémů. Pěstitelské pálení je totiž určeno výhradně pro fyzické osoby, produkty neboli slivovice, pak pouze pro osobní potřebu domácnosti pěstitele.

„Je zakázáno ovocné destiláty dále prodávat," upozorňuje Patricie Valentová z Celního úřadu Zlínského kraje.

Ovoce podle ní musí být vypěstováno výhradně na vlastním pozemku, který leží na území České republiky.

„Není proto přípustné nakupovat ovoce z cizích pozemků nebo pozemků ležících mimo republiku," dodala úřednice.

Dodržením maximálního množství třiceti litrů 100% etanolu za výrobní období čerpá pěstitel výhodu v podobě poloviční sazby spotřební daně z lihu, která činí 143 korun za jeden litr stoprocentního etanolu.

„Výrobním obdobím je doba od 1. července do 30. června roku následujícího," doplnila Patricie Valentová s tím, že pokud pěstitel nesplní některou z výše uvedených podmínek, vystavuje se nebezpečí postihu.