Více než 1,4 milionu korun vybrala loni ve fyzických kasičkách kroměřížská Charita. A zatímco průběh loňské sbírky poznamenal na mnoha místech nedostatek koledníků, letos je situace na Kroměřížsku příznivější.

„Máme zapečetěných a připravených 70 pokladniček a momentálně je v Kroměříži a přilehlých obcích přihlášených 43 skupinek. Koledníky stále hledáme, každopádně situace je letos lepší než v loňském roce,“ uvedl ve středu 4. ledna tříkrálový asistent kroměřížské Charity Martin Provazník.

Letošní zájemci, kteří by chtěli vyrazit koledovat, se kroměřížské Charitě mohou přihlásit kdykoli. „Letos jsme nestanovili žádný pevný termín, kdy bychom hromadně vyšli koledovat. Může za to fakt, že bychom se takto nejspíš nebyli schopni sejít v dostatečném počtu,“ řekl Provazník.

„Dalším důvodem jsou také nemoci. Řada lidí je nemocná a jejich zdravotní stav jim dovolí vyrazit na koledu až třeba v příštím týdnu. Proto se dá říci, že termín koledování od 1. do 15. ledna využijeme téměř na sto procent,“ vysvětlil tříkrálový asistent.

Výtěžek ze sbírky tam poputuje částečně na pořízení automobilů do terénní služby Sociální rehabilitace Zahrada a také na přímou pomoc lidem v nouzi.

V Holešově vyrazí koledníci v sobotu

Na tradiční pochůzku koledníků v jeden den se mohou těšit v Holešově a v okolních obcích, které spadají pod tamní Charitu. Tři králové tam vyrazí v sobotu 7. ledna. Kromě toho mohou zájemci až do 9. ledna přispět i do statických kasiček rozmístěných ve městě.

„Oslovili jsme několik obchodníků, kteří ochotně přislíbili svou součinnost, za což jim velmi děkujeme,“ uvedl starosta Holešova Rudolf Seifert. Loni se na Holešovsku vykoledovalo přes 780 tisíc korun. V Bystřici pod Hostýnem pak vyrazí skupinky koledníků do ulic města a okolních obcí od středy 4. ledna do neděle 8. ledna.

Generační výměna

Mezi koledníky na Kroměřížsku dochází v poslední době ke generační obměně. „Řada dospívajících už využívá možnost, že od patnácti let mohou koledovat sami, jakožto vedoucí skupinek. Už v tomto věku častokrát vedou kolednickou skupinku a přebírají to na svá bedra,“ přiznal Provazník.

Novinka: mozaika z oblázků

Kroměřížská charita si v letošním roce připravila pro dětské koledníky zajímavou novinku. Děti mohou donést či poslat oblázky o velikosti dlaně, na které mohou doplnit své jméno či namalovat obrázek. Z těchto oblázků pak Charita Kroměříži vytvoří mozaiku. „Rádi bychom z toho udělali trvalou tradici, která bude připomínat krásné a velké dílo tříkrálových koledníků na Kroměřížsku. Jednou si tak budou moci například současné děti díky této památce připomenout svůj dobrý skutek v dospělém věku,“ řekl Martin Provazník.

Tři králové vyrazili do ulic poprvé v roce 2000. A to v olomoucké arcidiecézi, čímž tak obnovili starodávnou lidovou tradici. Koledníci dnes, stejně jako kdysi, šíří mezi lidmi boží požehnání a poselství milosrdné lásky a prosí přitom o příspěvek pro lidi v nouzi. Pro koledníky i dárce také představuje příležitost k tomu začít nový rok dobrým skutkem.