Potvrzují to i samotní starostové, například v Chropyni jsou s využíváním kontejnerů na tříděný odpad nadmíru spokojení.

„Jsou často úplně plné, potřebovali bychom větší množství. Jsme ale samozřejmě rádi, že tomu tak je. Vždycky po roce totiž dostáváme hodnocení a pravidelně jsme jedni z nejlepších,“ pochvaluje si tamní starosta Radovan Macháček.

Vše závisí na penězích

Míst s nádobami na tříděný odpad je podle něj v Chropyni kolem deseti, jejich množství a také četnost vyvážení závisí samozřejmě hlavně na penězích.

„S Hulínem, Zářičím, Kyselovicemi, Žalkovicemi a Pravčicemi jsme vytvořili společnost, která kontejnery vyváží, odpad třídí a pak ho prodává organizacím. To však celkové náklady nepokryje,“ vysvětlil starosta.

Chropyně proto na odvoz odpadků ročně vynaloží osm set tisíc korun, ani obecní poplatky navíc neodráží skutečné vynaložené prostředky.

„Odpady stojí asi osm set korun na jednoho našeho obyvatele, platí se však jen čtyři sta devadesát,“ doplnil Macháček.

Kvasice mají k dispozici čtyři velká sběrná místa

Pečlivě třídit se naučili také obyvatelé Kvasic, kteří mají k dispozici hned čtyři velká sběrná místa.

„V poslední době je to lepší a lepší. Na jednoho občana máme velice solidní průměr roztříděného odpadu. Stojí za tím určitě velká osvěta, a také dohled. Popeláři totiž mají zakázané vyvážet popelnice, ve kterých je něco, co do nich nepatří, třeba příliš mnoho skla,“ vysvětluje starosta Kvasic Lubomír Musil.

Právě Kvasice patří k obcím, ve kterých jsou poplatky za popelnice jedny z nejnižších v regionu, podle starosty obyvatelé platí čtyři sta sedmdesát korun. Přesto je to však stále výmluva pro velké procento lidí, kterí odpad netřídí.

„V naší obci je určitě dost kontejnerů, jen lenost spoustě lidí nedovoluje je využívat. Říkají si proč taky, když platí tolik peněz za odvoz popelnic. Jenže když tak bude přemýšlet každý, za čas se nedoplatíme,“ míní například Marcela Vrbecká z Kvasic.

V kontejnerech zabírá místo nevhodný odpad

Ve velkých městech na Kroměřížsku se pak potýkají s dalším nepříjemným nešvarem. Do kontejnerů se totiž dostává i odpad od lidí nebo firem, které ho mají likvidovat jinak, a zabírá pak potřebné místo.

„Já sám kontejnery ve městě objíždím a kontroluji, jestli jsou přeplněné. Největší potíže jsou vždycky ve středu města, tam bývají štosy papírů pohozené jen tak vedle těch kontejnerů,“ stýská si například starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Předcházet tomu však podle něj není jednoduché. „Samozřejmě nejde, abychom měli u každého takového místa třeba kamerový systém. Takže nám nezbývá nic jiného, než kontejnery častěji vyvážet,“ uzavřel starosta.