1/3

Kulturní centrum Rožnov pod Radhoštěm

close Takto vypadalo Kulturní centrum v Rožnově pod Radhoštěm na konci května 2023. info Zdroj: Deník/Iva Nedavašková zoom_in Takto vypadalo Kulturní centrum v Rožnově pod Radhoštěm na konci května 2023. Mělo být chloubou města pod Radhoštěm. Od začátku se však stavba Kulturního centra za 360 milionů potýká s komplikacemi. Z celého kulturáku, který měl už složit obyvatelům města, zatím stojí jen základová deska. Zbytek prací se po odstoupení dodavatelské firmy a zjištění projektových vad zastavil.

„Kulturní centrum ve městě chceme a potřebujeme. Postavíme ho funkčně a bezpečně,“ je stále přesvědčen starosta města Jan Kučera.

Stánek umění se stal tématem pro politiky, veřejnost i umělce. Po sáhodlouhých debatách, došli letos představitelé Rožnova k rozhodnutí, že stavba bude pokračovat. Ze tří možných variant byla vybrána varianta Desing and build.

To znamená, že město vybere firmu, která projekt upraví a postupně dokreslí. Výběrové řízení by mohlo být hotové na podzim a centrum by tak mělo kolaudaci na podzim 2026.

V Praze mezitím proběhlo v dubnu smírčí řízení ve věci Kulturního centra, kterého se účastnili zástupci města a zástupci Archteam projektové kanceláře. Obě strany se mají nyní domluvit se na licenčních podmínkách a výši poskytnutí slevy.

Jak by měl kulturák vypadat?

Kulturním akcím poslouží velký sál s kapacitou 346 lidí, dále malý sál, který má primárně sloužit jako kino s kapacitou 110 diváků. Součástí centra bude také salonek pro čtyři desítky hostů, venkovní atrium pro zhruba 200 lidí či venkovní scéna, která pojme až několik tisíc diváků.

Počítá se mimo jiné též s kavárnou, zázemím pro účinkující i zaměstnance, divadelní scénou i celkovým řešením okolí nového kulturního stánku včetně parkování či sadových úprav.

Celý dům je konstrukčně navržený jako dřevostavba, provoz objektu pak v pasivním standardu s minimálními nároky na svou funkci a s maximálním využitím obnovitelných zdrojů.

Stavba byla zahájena v dubnu 2022, zatím stojí stále jen základová deska. Celková investice se vyšplhala na 360 milionů korun, evropská dotace ve výši 120 milionů korun byla podruhé prodloužena, nyní do konce roku 2029.

Kulturní centrum v Rožnově pod Radhoštěm na konci května 2023

Tři projekty z peněz EU, které se ve Zlínském kraji nepovedly | Video: Deník / koláž
loading
arrow_left Předchozí
1/3
Další arrow_right