Právě tři neštěstí během prázdnin jsou navíc zatím na silnicích regionu vůbec jedinými tragickými nehodami celého letošního roku. Potvrzuje se tedy, že právě během léta jsou chodci a řidiči často v ohrožení, na obranu motoristů je ale třeba podotknout, že minimálně ve dvou případech měli podle všeho na tragédii spíše jen okrajový podíl.

K první letošní smrtelné dopravní nehodě došlo 19. července poblíž Bystřice pod Hostýnem: po srážce s motocyklem tam zahynula seniorka, která nešťastně vystoupila z osobního auta přímo před projíždějící motorku.

„Sedmdesátiletá žena seděla vzadu na levé straně a požádala řidiče, aby zastavil. Jakmile ale žena vstoupila do vozovky, během několika vteřin ve stejném směru projížděl motocyklista a seniorku srazil. Paní bohužel náraz nepřežila, středně těžká zranění utrpěli také motocyklista a jeho spolujezdkyně," popsala neštěstí kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Druhý lidský život vyhasl jen o pár dní později, 25. července brzy ráno na dálnici D1 u Kroměříže – a podobně zbytečně. Sedmatřicetiletý muž tam totiž navzdory předpisům přecházel dálnici a ho srazilo osobní BMW. „Dopravní policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku na alkohol, byla negativní," podotkla mluvčí.

Třetí neštěstí pak policisté a záchranáři řešili 15. srpna nad ránem mezi Hulínem a Záhlinicemi. Vůz taxislužby značky Volkswagen Touran tam srazil pro změnu třiatřicetiletou ženu, která se podle policie pohybovala ve vozovce. „Při nárazu utrpěla chodkyně zranění neslučitelná se životem," potvrdila Simona Kyšnerová.

Celkem letos v létě dopravní policie vyšetřovala 116 nehod, což je o jedenáct víc než loni. Těžké zranění utrpělo podobně jako v minulých letech devět lidí, také alkohol byl příčinou havárií téměř stejně jako loni v patnácti případech.

116 nehod během letošních
 prázdnin řešili dopravní policisté na Kroměřížsku: 75 havárií zavinili podle statistik řidiči motorového vozidla, 15 řidiči nemotorového vozidla, tedy například cyklisté, jednu chodec a plných čtyřiadvacet lesní zvěř: právě poslední číslo se oproti minulým letům také výrazně zvýšilo.

GLOSA LUKÁŠE PAŘENICI

Na první pohled to vypadá, jako by se o letošních prázdninách zase o něco zvýšila už tak proslulá bezohlednost českých řidičů: vždyť v kroměřížském regionu přišli o život hned tři lidé, všechno navíc chodci.

Jenže při bližším pohledu musí člověk chtě nechtě uznat, že velký podíl na tom mají samotné oběti: muž přecházející dálnici proti všem základním předpisům, seniorka vystupující z auta do vozovky, neosvětlená žena v noci na silnici… Být všichni tři opatrnější, mohlo být letošní léto na silnicích bez jediné tragédie.