Většina starostů však ještě zatím nemá účty za letošní zimu úplně přesně uzavřeny.

„Úspory se projevily hlavně v energiích a v úklidu, ale jinak je ještě brzy na přesné vyúčtování." vysvětlil Deníku například starosta Třebětic Čestmír Stratil.

To jeho kolega Jaroslav Šašek z Pravčic byl konkrétnější. „Zimní technika vůbec nevyjela, nespotřebovali jsme žádný benzín, ani jsme nemuseli startovat sněhovou frézu. Lidé, které obec zaměstnává na odklízení sněhu, namísto toho natírali nebo zametali," poznamenal starosta.

Na jaro podle něj možná v obci něco vysázejí, ale vzhledem k podmínkám se zatím obává, že to co ušetřili, dají kvůli horkému počasí zase jenom do zalévání zeleně.

Ostatně právě do okrasných stromů, keřů a květin hodlá investovat řada menších obcí. Podobně jsou na tom například ve Zdounkách.

„Už máme objednáno třicet jabloní a dvacet akátů a hlohů. Úspora byla letos značná a určitě ji použijeme i k další výsadbě," vyčíslil tamní starosta Martin Drkula.

Většina obcí však natolik konkrétní plány nemá a často si ani není jistá, zda jim zima bez sněhu a extrémně nízkých teplot skutečně pomohla.

„Peníze jsou od toho, aby se točily. Musíme hledět hlavně na to, co je potřeba udělat. Ať zima je nebo není, něco pomrzne, něco povadne. Zrovna jsme na návsi vysázeli sto dvacet kusů růží." dává příklad starosta Chomýže Oldřich Navrátil.

Je podle něj v zásadě jedno, kde peníze obci zrovna přibudou nebo ubydou, podstatné je, že je obec vždy za něco musí proinvestovat.

ONDŘEJ MALÍŠEK