„Polští kolegové jsou odborně na vysoké úrovni, chtějí se vzdělávat, a navíc to jsou i vstřícní a milí lidé. Necítím žádnou profesní ani národnostní rivalitu,“ přiznal se traumatolog z chirurgie Kroměřížské nemocnice.

Prchal je jedním z mála českých lékařů, který dokonale ovládá inovativní metodu léčby zlomenin patní kosti pomocí implantátu, takzvaného kalkaneálního hřebu. U jejího vývoje stál lékař Pardubické nemocnice Martin Pompach, který si za ni, společně s ostatními především německými tvůrci, převzal ocenění Inovace roku 2018 od Německé společnosti pro úrazovou chirurgii.

Ilustrační foto
Nic moc léto pokračuje, kdy bude na koupání?

Právě pardubický lékař naučil tento způsob léčby používat i kroměřížského traumatologa.

„V naší nemocnici jsme už těchto zákroků provedli poměrně dost, s výbornými výsledky. Implantát je šetrný k organismu pacienta, do patní kosti se zavádí pod úponem Achillovy šlachy, rozlomené fragmenty kosti jsou fixovány přes hřeb sedmi šrouby. Díky tomu jsou rány drobné a dobře se hojí, nižší je i riziko infekce,“ vysvětlil Prchal.

S předáním zkušeností polským kolegům hned souhlasil.

„Všichni jsou ke mně opravdu přátelští. Dokonce dochází i k humorným situacím, například když mi zdravotní sestřičky zpívají na uvítanou české písničky. Je to milé,“ přiznal Prchal.

Komunikace? Samozřejmě v angličtině

Dosud chirurg operoval v nemocnicích ve městech Nysa a Žywce. Postup s ním absolvovali jak členové místních operačních týmů, tak také další zdravotnický personál. Všichni spolu komunikují v angličtině, jak je v medicínském prostředí běžné po celém světě.

Zájem o služby českého traumatologa už projevily i další nemocnice, hned po prázdninách se proto vydá předávat zkušenosti do centrálního Polska. Toho, jak je jeho mise úspěšná a jaký si v sousední zemi získal kredit, si v jeho domovské Kroměřížské nemocnici velmi považují.

Dobrovolníci pomáhají s opravou židovského hřbitova v Holešově.
Zvelebovat židovský hřbitov v Holešově pomáhá i Američan žijící v Česku

„Je to pro nás pocta mít takového odborníka ve svém středu. Zároveň tuhle zkušenost vnímáme jako další z důkazů, že i v okresní nemocnici se dá dělat velká medicína, což je určitě obrovská motivace zejména pro naše mladší kolegy,“ komentoval primář Chirurgického oddělení Kroměřížské nemocnice Jiří Polednik.