Matěj, který táhl také pár historických vozů, brázdil region při příležitosti úctyhodného výročí. To si letos připomíná železniční trať Kroměříž – Zdounky – Zborovice, která slaví rovných sto třicet let. „Chtěli jsme klukům dopřát zážitek, aby znali také něco jiného než jen jízdu autobusem či autem. A byli spokojeni. Nám všem se cesta moc líbila,“ řekla Deníku například Olga Letková z Kroměříže, která neváhala a svezla se s rodinou historickými vlakovými vozy.

„Jeli jsme z města do Zdounek, odkud jsme pak šli na pohádkový les do Divok. Vlakem jsme se svezli i zpátky,“ dodala spokojená maminka.

Matěj vyjel ráno z Valašského Meziříčí, přes Hranice na Moravě, Přerov a Hulín do Kroměříže. Odtud pak několikrát absolvoval právě oslavující trasu do Zborovic. „Matěj dostal jméno po člověku, který mašinu zachránil z kovošrotu. Nyní jezdí jen při nostalgických akcích. Letos už jich má za sebou několik,“ informoval za pořadatele oslav Stanislav Plachý.

Občanské sdružení Kroměřížská dráha ve spolupráci s Českými dráhami připravilo na vlakovém nádraží v Kroměříži také výstavu techniky.

„K vidění byl například montážní vůz na úpravu trolejového vedení, zvedací plošina či sněhová fréza, která se v horách používá na odklízení sněhu,“ přiblížil Plachý.

Ke shlédnutí byla také expozice plná snímků, jež mapovaly historii tratě. Obohacena byla o menší železničářské pomůcky, jako například starý telegraf, lampy či tachometry.

Ačkoliv během oslav nebyl žádný důvod k smutku, někteří se přece jen na železniční trať do Zborovic dívali s maličko skleslým výrazem. Stále nad ní totiž visí možná hrozba zrušení.

„To je to nejsmutnější. Mrzí mě jedno, že tu nejezdí daleko modernější vlaky, které by zlákaly mnohem více cestujících. Uvítal bych třeba i Pendolino, kdyby s prominutím jezdilo až do Hulína. Vždyť je tam velká železnice a jezdit odtamtud může až do Břeclavi,“ konstatoval Pavel Kvapil z Pravčic.