„Nemám informace, že by se to dělo nějak často, ale samozřejmě to vyloučit nelze. Studenti telefony využívají v hodinách spíše k přečtení SMS zprávy než třeba jako tahák," říká ředitel obchodní akademie v Kroměříži Mojmír Šemnický.

V případě, že je takový student přistižen, ho podle ředitele vyučující napomene. „Telefon jako věc samozřejmě studentům zabavit nemůžeme," poznamenal.

Za opakované porušování by podle něj student mohl dostat důtku třídního učitele, důtku ředitele a v extrémních případech podmíněné vyloučení nebo i vyloučení ze školy.

S neukázněnými studenty se setkávají i na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži.

„Individuálně se stane, že telefon u někoho v hodině zazvoní, ale nepovažujeme to zatím za nějaký problém, který by bylo nutno řešit víc než jen napomenutím," ujistil ale tamní ředitel Štěpán Bekárek.

Oproti tomu na některých základních školách mají neukázněných žáků s mobilními telefony dost.

„Školní řád to zakazuje, telefony by měly mít děti v hodinách vypnuté. Mnozí ale telefon používají bez ohledu na školní řád, jsou na něm téměř závislí," postěžoval si ředitel ZŠ v Morkovicích Jan Košárek.

Pokud prý někdo porušuje školní řád používáním telefonu v hodinách, je mu krátkodobě odebrán a vyzvednou si jej až rodiče v ředitelně.

Pro studenty jsou ale telefony nezbytnou součástí života a porušování školního řádu mnohé z nich vůbec netrápí.

„Když je v češtině nuda, hraju na mobilu hry nebo jsem na Facebooku," netají se například student Martin Tomanec z Kroměříže. A podobný názor má i jeho vrstevnice.

„Beru to svým způsobem jako samozřejmost. Telefon běžně používám i ve škole, ale na probíranou látku se soustředím i tak," tvrdí studentka Lucia Tyčiaková ze Zborovic.

Z pohledu mnohých rodičů je představa třídy pětadvaceti dětí s mobily doslova noční můrou. „Už jenom to záření z mobilních přístrojů přece není dobré. Myslím si, že mít telefon i ve škole je úplně zbytečné," říká za všechny maminka Pavlína Gregorová z Kroměříže .

Naopak odborníci z branže berou používání telefonů ve školách v 21. století jako samozřejmost.

„Můj názor na tuto problematiku je poněkud kontroverzní," přiznává obchodník Viktor Zasadil z Kroměříže.

Je to podle něj prakticky neřešitelná věc. „Žáci i studenti to ignorují, ve většině případů ani neznají řád školy a jeho porušováním se baví. Mobilní telefon berou jako samozřejmost, v dnešním světě zahlceném informačními technologiemi si děti už neumí představit fungování bez telekomunikačního zařízení," uzavřel Viktor Zasadil.

Marek Hořava