„V pátek jsme začali rybníky pomalu vypouštět a celou noc jsme museli hlídat, aby hladina vody neklesla tak moc, že by se ryby dostaly na souš a mohly uhynout,“ popsal začátky výlovu předseda Místní organizace (MO) Kvasice Radomír Marčík.

MO Kvasice je součástí Moravského rybářského svazu a slučuje rybáře z Kvasic a okolí. „Ale pozor, nejsme tu jen samí muži. V současné době máme asi osm žen – rybářek a musím říct, že je to tu s nimi takové jiné, veselejší,“ dodal s úsměvem Marčík. MO pořádá několikrát do roka rybářské závody, a to nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Akce pokračovala v sobotu tím, že se postupně všechny ryby vylovily, roztřídily a připravily na převoz. Největší část ryb se odvezla do místního štěrkoviště a část rybáři umístili také do generačního rybníku. „Nejvíce zastoupený je v našich rybnících kapr. Máme tu ale také líny, amury a tolstolobiky. Dravé ryby tam nemáme žádné,“ vysvětlil předseda. Pro zajímavost dodal, že během letošního roku spořádaly ryby z kvasických chovných rybníků více než sedm tun krmiva.

Mohlo by se zdát, že víkendové teploty blížící se nule a hustá mlha letošnímu výlovu příliš nepřály. Opak je však parvdou. „Tohle počasí není špatné. Stalo se sice, že jsme měli i krásně a svítilo sluníčko, ale taky jsme dělali nejeden výlov, během kterého jsme promokli na kost,“ podotkl Marčík a dodal, že tímto výlovem se oficiálně uzavírá chovná sezona, která pokračuje až na jaře – na přelomu března a dubna se do rybníků opět nasadí nové ryby.

Tak jako všude jinde, i v Kvasicích se rybáři potýkají s pytlačením. „Pytláci jsou všude, nejsme bohužel výjimka. Ale větší problém máme s kormorány, kteří jsou zde přemnožení“ posteskl si Radomír Marčík. Nakonec Deníku vysvětlil, jak se správně postarat o uloveného kapra. „Když ho chci domů nebo i někam dál dovézt živého a v pořádku, tak kolem něj jednoduše naskládám čerstvě natrhané kopřivy a přikryju ho mokrým hadrem,“ prozradil Marčík trik, který se v minulosti naučil od starších a zkušenějších rybářů.


Lucie Ságnerová