Rybářské závody pořádají na Šlajze už od roku 1998, rok po velkých povodních na Moravě. „ Je to už taková tradice, na kterou se sjíždějí i rybáři z okolních spolků," říká předseda rybářského spolku 
v Kroměříži Petr Kovář.

Šlajza byla v době povodní vytopená a vytrávená. „V podstatě tam nezůstala žádná ryba. Jakmile se znovu osadila, uspořádali jsme rybářské závody," vysvětlil předseda.

Přišlo maximum, 
co se vejde

Na březích bylo tentokrát plno. „Celkem chytalo sto čtyřiadvacet rybářů, což je podle mě téměř maximum, co se na Šlajzu vejde," přemítal rybář.

V sobotu se oceňovalo hned několik kategorií. „Pět mezi kapry, dále pak amur, cejn a lín," vypočítával Petr Kovář. Sobotní dopoledne si však neužili jen rybáři. „Chytalo se od šesti od rána do poledne, pak jsme měli vyhlášení největších úlovků. Současně s tím však byly ještě pro lidi nachystané rybí hody," podotkl organizátor.

I menu na rybích hodech bylo tradiční. „Stejně jako každý rok, i letos se smažil kapr, rybí karbenátky, kapr na česneku a k tomu samozřejmě bramborový salát, ten nemůže chybět," podotkl předseda.

Své místo u vody si mohli rybáři zamluvit už den dopředu. „Vykolíkovali jsme jednotlivá místa na břehu, rybář si tak, pokud bylo volno, mohl zamluvit přímo své místo. Chytání už pak bylo jenom na nich," pousmál se Petr Kovář.

Rybáři byli v sobotu velmi spokojení. „Chytá se mi dobře. Už máme i nějaké malé úlovky. Manželka má amura a já kapra. Ještě by to chtělo cejna," poznamenal Jiří Tobolík z Hulína.

Závody vyšly podle něj hezky. „Je krásně, svítí sluníčko a není ani moc horko. Na chytání je to ideální," konstatoval rybář Tobolík, který nebyl na závodech na Šlajze žádným nováčkem. „Chodím sem už spoustu let," podotkl.

Několikrát si prý dokonce domů odnesl i ocenění. „Záleží, jak se kdy zadaří, ale párkrát jsem měl už i první místo. Je to těžké, je to také o náhodě. Někdy se člověku daří a jindy za celý den nic nechytne," dodal Jiří Tobolík.

VENDULA PUDELKOVÁ