Stejně jako ve včelím úlu i tady měl každý svou úlohu. Jeden peče perníčky, druhý zase například prodává medovinu. Mnoho výrobků z medu mohli návštěvníci ochutnat, ale i třeba koupit domů.

Roli pomyslné včelí královny zastával nejen na sobotním Medovém dnu, ale i po celý rok předseda svazu včelařů v Bystřici pod Hostýnem Karel Zahradník.

Už i malé děti učí Karel Zahradník lásce ke včelám

Snaží se totiž tuto včelařskou tradici na Bystřicku uchovat i do budoucnosti. Už čtyři roky vede kroužek malých včelařů, a snaží se tak děti ze základních škol naučit lásce k tomuto řemeslu a přírodě.

On sám se ke včelařství dostal také úplně náhodou.

„Známý, se kterým jsem jezdil ve vlaku, vykládal o včelách, jak je to krásné a jednou se mě zeptal, jestli bych to taky nechtěl zkusit. V té době jsem o tom ale vůbec nic nevěděl," popsal své začátky včelař. Přenechal mu tři úly a poradil mu se začátky. On sám se teď snaží také pomáhat malým včelařům. Založil pro ně včelařský kroužek. „Když jsem odešel do důchodu, chtěl jsem ten volný čas nějak smysluplně trávit. Jsem bývalý učitel, a tak jsem se chtěl dětem věnovat a napadlo mě tedy založit pro děti kroužek," vysvětlil.

Včelařský kroužek funguje po celý rok

Na nezájem dětí si rozhodně nemůže stěžovat. Jde prý vidět, že je to baví a dokonce si někteří už pořídili i své vlastní úly a včelařství se věnují i mimo kroužek. „Ondra má jedno včelstvo na zahradě. A Danek bude mít včely u babičky na zahradě," pochlubil se Zahradník.

Když je vhodné počasí, starají se děti hlavně o včely. „Chodíme k úlům a rozebíráme je. Díváme se, jak královna klade vajíčka, kolik spadlo roztočů a podobně. Snažíme se trávit co nejvíce času přímo se včelami,"prozradil Karel Zahradník.

V zimě se zase naopak malí včelaři věnují v kroužku teorii a také výrobě včelích produktů. „Učíme se odlévat a vyrábět svíčky z včelího vosku, máme pracovní listy, díváme se na dokumenty o včelách a také se věnujeme botanice. Chceme, aby si pak jednou mohly děti pořídit včelstva domů a věděly, jak se o ně postarat," dodal Karel Zahradník.

Autor: Vendula Pudelková