Nechvalně proslulým symbolem dřívějšího pojetí svátku žen je asi pro mnoho starších dam laciný karafiát s asparágusem. Kupují ho pánové svým drahým polovičkám i v současné době?

„Loni jsme měli na MDŽ hodně zákazníků, snad tomu tak bude i letos. Karafiáty ale už nejsou v módě, dnes se prodávají především růže a gerberky," říká Irena Starobová z holešovského květinářství.

MDŽ si prý pravidelně připomíná i valašský silák Železný Zekon z Bystřice pod Hostýnem alias Zdeněk Knedla. Květinu prý ženám ve svém okolí daruje i letos.

„Vzpomínám na ten den velmi rád, připomíná mi ho hlavně maminka a teta. Vždycky jsme je obdarovávali květinami a připíjeli na jejich zdraví. Chlapi pak šli slavit večer do hospody," zavzpomínal pro Deník se smíchem Zekon.

Jde podle něj sice o trochu zastaralejší tradicí, ale rozhodně je prý lepší, než americké svátky.„MDŽ je v naší věkové kategorii zažité. Nemám rád americké svátky jako je Valentýn, a nahrazování Ježíška Santa Clausem. Svátek pořád ctím, tak jak jsem byl naučený. Ženy by jej měly mít se vší parádou," míní Zekon.

Například Otýlie Žemberyová z Chropyně dostává k svátku pravidelně kytku od dětí. „Pokud mám s kým, svátek vždycky oslavím. Většinou dostávám kytku od dětí," říká třiapadesátile­tá žena.

Někteří naopak tento svátek neslaví vůbec a ženy si prý hýčkají poctivě celý rok. Spíše jako na povinnost vzpomíná na tuto tradici fotograf Miroslav Pilát.

„V žádném případě to nedodržuji. Vybavuji si, že svátek byl takovou tradicí ve škole. Byla to pro nás spíše povinnost, kterou vyžadovaly paní učitelky," připomněl kroměřížský fotograf.

Svou ženu prý potěší květinou i bez osmého března. Datum v kalendáři pro něj není důležité. „Nosím jí kytky i při jiné příležitosti, Mezinárodní den žen k tomu určitě nepotřebuji," poznamenal Pilát.

Besídky ve školách a školkách k příležitosti osmého března jsou už také dávno minulostí. Například v rymické škole letos děti dělaly přáníčka, větší oslavy ale chystají až ke Dni matek.

„To pak v školce i ve škole děláme besídky nebo pohoštění. V kroužku jsme ale dělali k MDŽ aspoň přáníčko, aby děti mohly obdarovat maminky nebo babičky," potvrdila učitelka Leona Rousová.