Jedním z podniků, který zavádí nepopulární úsporná opatření, je i Buzuluk Komárov. „Naše výroba pístních kroužků i část produkce orientovaná na gumárenské stroje je vázaná na automobilový průmysl, takže nás trápí nízká poptávka,“ popisuje generální ředitel společnosti Pavel Charvát.
„V médiích se mluví pouze o poklesu prodeje aut, ale nikdo už neví, že současná poptávka je z velké části pokryta zásobami. Takže snížení výroby je ještě výraznější,“ vysvětluje Charvát. Firma snižuje výrobu, nemůže vydělávat, takže musí šetřit. „Máme problémy, které se snažíme řešit,“ připouští ředitel.
První, kdo na potíže společností doplácí, bývají zaměstnanci. „Samozřejmě se tu lidi bojí o místo. Nevíme, jak to bude dál. Navíc se hodně propouštělo na výrobě pístních kroužků a v gumárenství ne. Přitom tam práce taky není. Takže to vzbuzuje mezi zaměstnanci nedůvěru,“ popisuje současnou situaci jedna z pracovnic podniku. „Pokles ve výrobě je velmi rychlý. Těžko se dá okamžitě efektivně reagovat,“ upozorňuje ředitel továrny a dodává, že před půl rokem firma nestíhala vyrábět a nyní je stagnace citelně znát.
„Musíme spořit v nákladech. Nic, co nepotřebujeme k výrobě, nekupujeme, neopravujeme a do ničeho neinvestujeme. Navíc snižujeme stavy pracovníků,“ připouští Charvát. Ve fabrice už nepracují agenturní zaměstnanci, důchodce zaměstnává firma minimálně. „Došlo už i na standardní propouštění většinou zatím formou dohod,“ dodává ředitel.
V současné době se v továrně pracuje od pondělka do čtvrtka. Pátky jsou zaměstnanci doma za šedesát procent průměrné mzdy. Tím, ale úsporná opatření asi neskončí. „Chceme se domluvit se zaměstnanci, a od března bychom zavedli pátky doma zadarmo. Nevidíme v dohledné době zlepšení situace a musíme dále šetřit. Jde o dvacet procent mzdových nákladů, které znamenají, že nemusíme propustit pětinu lidí,“ dodává Charvát.
Podnik se snaží udržet zaměstnanost, protože krize tu nebude podle vedení společnosti věčně. „Pokud bychom dramaticky propouštěli způsobem, který odpovídá aktuálním tržbám, tak bychom se mohli dostat pod kritické minimum lidí ve výrobě,“ vysvětluje Charvát. V případě nových zakázek by pak neměla firma dostatek pracovníků.
„Generální ředitel s námi projednával volné pátky za šedesát procent, které jsme podpořili. Tím jsme podle mě potvrdili vůli chápat situaci takovou, jaká je, ale další postup si musí rozmyslet každý zaměstnanec sám,“ upozorňuje předseda místních odborů Milan Ernest.
Továrna byla celý tento týden zavřená. „Máme nařízenou dovolenou. Den před jejím zahájením jsme dostali informační leták, ve kterém vedení oznamuje, že bude muset snížit pracovní dobu na 30 hodin týdně, nebo propouštět,“ popisuje zaměstnankyně.
„Jak na to lidé reagují, si dovede představit asi každý. V současnosti neznám reakci zaměstnanců, oznámení dostali na poslední chvíli. Bylo to strašně rychlé,“ vysvětluje předseda odborů.
Dohodnout se musí každý s firmou za sebe, odbory jsou stranou. „Zaměstnavatel s námi návrhy pouze projednává. Naše organizace takové řešení nevítá. Byli jsme u generálního ředitele a sdělili mu naše stanovisko. Situace je však taková, že druhá strana nemůže naše požadavky akceptovat,“ dodává Milan Ernest.