Dohromady by radnice projekt chtěla realizovat do čtyř let.

„Letošní plán zahrnuje dvacet vytipovaných lokalit. Půjde například o rekonstrukci stromořadí v ulicích Dolnozahradská, Koperníkova, Generála Svobody nebo za Květnou zahradou," vyjmenovala kroměřížská zastupitelka za ODS Blanka Šimůnková.

Právě ulice vedoucí za Květnou zahradou je přitom v tomto směrou hodně diskutovaná. Tamní vzrostlé topoly jsou ale podle odborníků už přestárlé a nebezpečné a ačkoli řada tamních obyvatel byla proti, už je rozhodnuto. Stromy budou pokáceny a nahradí je nové.

„První etapa, která by měla být hotova do konce příštího roku, bude stát přes tři miliony korun," upřesnila pro Deník kroměřížská starostka Daniela Hebnarová (ODS).

Druhá etapa, která je zatím jen ve fázi žádosti o dotaci, zahrnuje regeneraci stávajících stromořadí ve třinácti ulicích: například Spáčilově, Obvodové nebo v ulici Štěchovice. V plánu je i ošetření stávajících stromů v dalších sedmi ulicích a nová výsadba stromořadí a zelených ploch v dalších čtyřech ulicích: Lutopecké, Tovačovského, Osvoboditelů a před Domem kultury.

Ve městě by tak po úpravách mělo celkem přibýt asi sto třicet nových stromů.

„Druhá etapa by měla stát necelé čtyři miliony korun. Radnice se podílí pětadvaceti procenty, zbytek by měl jít z fondů Evropské unie," dodala starostka.

Město se řídí vypracovaným Pasportem zeleně. „Tam jsou jednotlivá stromořadí rozdělena podle zdravotního stavu. Pracujeme systematicky: pokud je vyhlášena výzva na obnovu zeleně ve městě, máme už základ, ze kterého vycházíme," vysvětlil také místostarosta města Miloš Malý (ČSSD).

Radnice si podle něj stojí za tím, že pracují podle doporučení obdorníků a jde jim o udržení zeleně ve městě, nikoli o bezuzdné kácení. „Počet stromů, které padnou, bude vždycky menší, než kolik jich bude nově vysázeno," ujistil Malý. (pku)

Jaký je váš názor na kácení topolů u Květné zahrady? Napište nám nebo diskutujte pod článkem!