O tom dnes rozhodují tlumačovští obyvatelé v referendu. Dvě hlasovací místnosti se v obci otevřely v deset hodin dopoledne a budou k dispozici pro 1981 oprávněných voličů do dvaceti hodin.

„Ve dvanáct hodin mělo odvoleno 111 lidí, což je asi 5,6 procent. Účast je zatím dobrá, hlavní nápor samozřejmě ale očekáváme až v pozdějších časech,“ poznamenal předseda místní komise pro referendum a místostarosta Antonín Jonášek.

K hlasovacím urnám zamířila například i Eliška Svobodová. „Byla jsem u referenda o čtvrt na jedenáct, ale jak jsem hlasovala neprozradím,“ sdělila. Po poledni se chystala vyjádřit v hlasování svůj názor i Marie Šumberová. „Budu souhlasit. Myslím, že je důležité, aby se to mohlo postavit,“ poznamenala.

Jaká bude nakonec účast nebo jak referendum dopadne, prý nechce předvídat starosta obce Jaroslav Ševela. „Přál bych si jen, aby to přišlo více než pětatřicet procent voličů, což je hranice, kdy je rozhodnutí referenda platné. Připustil, že možná referendum ovlivní i počasí. „Hlasuje se právě v době, kdy jsou deště a zvednutá hladina řek, což by lidem mohlo připomenout povodeň, která obec postihla v roce 2006,“ podotkl.

Jak k referendu došlo? Státnímu podniku Povodí Moravy, který má ochranou hráz budovat, se většina vlastníků potřebných pozemků zavázala, že je prodá pro stavbu za garantovanou cenu nejméně 82,78 korun za metr čtvereční. Sedmnáct dalších však zablokovalo stavbu tím, že požaduje vyšší cenu. Obec chce proto od občanů rozhodnutí, zda má tyto parcely za vyšší sumy vykoupit a při prodeji Povodí Moravy pak na transakci tratit nebo ne. Na pozemcích je však závislé, zda bude ochrana před velkou vodou vybudována.