Aktuální čísla však naznačují, že zájem veřejnosti o památky se vrací do standardu před covidem.

„Ba co více, letošní návštěvnost barokního zámku byla téměř o tisíc lidí vyšší než třeba v roce 2018,“ uvedla mluvčí Městského kulturního střediska (MKS) v Holešově Dana Podhajská.

Turisté, kteří především v letních měsících zámek navštívili, viděli nový prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů.

„Myšlenka vytvořit stylizaci bydlení 19. století vzešla z dlouhodobé snahy Holešova zámek alespoň zčásti naplnit chybějícím mobiliářem,“ přiblížila Podhajská.

Přibydou průvodci v kostýmech?

Pomoc přišla na jaře letošního roku od Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, který nabídl zapůjčení nábytku ze zámků Jaroměřice nad Rokytnou a Náměšť nad Oslavou. „Starý prohlídkový okruh se tedy rozšířil o hraběnčinu ložnici, společenskou místnost a lovecký salonek a na začátku června přivítal první návštěvníky,“ připomněla mluvčí.

O prázdninách navíc v nabídce přibyl také další prohlídkový okruh zámeckou zahradou a hvězdárnou.

„O ten však bohužel takový zájem nebyl. Výsledky vyhodnocujeme a pro příští sezonu hledáme jinou cestu, jak lidem prohlídku krásné zámecké zahrady nabídnout v jiné formě,“ řekla Renée Rudolfová z Městského muzea a galerie Holešov, které prohlídkové okruhy připravilo.

V úvahu podle ní připadají například speciální komentované prohlídky s průvodci v kostýmech, které jsou populární v jiných městech.

Výstavy navštívilo 15 tisíc lidí

Holešovská zámecká sezona byla letos úspěšná také z pohledu výstav, které tvoří druhou zásadní část nabídky.

Tentokrát začala už v dubnu a odstartovala ji výstava Krysáci, v květnu následovala výstava 100 let muzejnictví v Holešově, Obrazy Františka Růžičky, Panenky, příběh života a těsně před prázdninami spustilo kulturní středisko interaktivní Hravou vědu.

„K té se hned na začátku prázdnin přidaly tradiční Letní iluze a o několik týdnů později výstava Obrazy Benjamina Waltera. Tyto jarní a letní výstavy navštívilo dohromady téměř patnáct tisíc lidí,“ sdělila Dana Podhajská.

„Číslo ovšem není konečné, protože stále trvá výstava České korunovační klenoty, Malba, sklo design a výstavy, které vznikly pod hlavičkou muzea. V letošním roce jsme se rozhodli prodloužit výstavní sezonu až do adventu a zdá se, že to byl dobrý nápad,“ doplnil ředitel MKS a všech jeho složek včetně muzea Karel Adamík. I tyto výstavy se totiž podle jeho slov těší zájmu veřejnosti.