ZLÍNSKO

Výstava Loop – mladí čeští skláři

KDY: 22.prosince - 16. února 13-17 hodin
KDE: Galerie Václava Chada, Zámek Zlín
ZA KOLIK: 70 korun

PROČ PŘIJÍT: Deset českých designérů – absolventů ateliéru Sklo Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, představí svou tvorbu na společné výstavě LOOP ve výstavních sálech Hedvika Galerie Václava Chada.

LOOP, název výstavy, je odkazem na cyklení, opakování se a nového začínání, které je zároveň principem vzdělávání na vysoké škole. Ambicí výstavy je prezentace práce vybraných absolventů ateliéru. Ti navazují na své studium a v průběhu let se stali osobitými autory ve světě současného umění a designu. Pestrost a různorodost přístupů, která je přirozeností ateliéru, se v jejich práci rozvinula do nečekaných vizuálních zážitků.

close Výstava Loop – mladí čeští skláři info Zdroj: se svolením pořadatele zoom_in Výstava Loop – mladí čeští skláři

Retro výstava vánočních ozdob

KDY: 1.prosince – 14. ledna 8-16 hodin
KDE: Městské muzeum a informační centrum Brumov-Bylnice
ZA KOLIK: 50 korun (snížené vstupné 30, rodinné 120 korun)

PROČ PŘIJÍT: Přes 600 vánočních ozdob, betlémy, historické vánoční kolekce, salonky, stromečky,.. to vše a ještě více si můžete prohlédnout v přízemí městského muzea a infocentra při "Retro výstavě vánočních ozdob a dekorací". Součástí výstavy jsou také rukodělné dílničky, kde si můžete vyrobit svoji vlastní slaměnou nebo macramé ozdobu na stromeček a vytvořit vlastní vánoční pohlednici.

Ve II. patře Městského muzea si mimo jiné můžete v nové městské galerii prohlédnout výstavu fotografií: Od adventu po fašanky. Výstava přibližuje největší milníky zimního období – advent, obchůzku tajemných bytostí Lucií, dobu vánoční, svátek Tří králů a masopust. V relativně krátkém časovém úseku zhruba tří měsíců se tak vystřídají období pokání, veselí, pokory a času příprav na 40 denní půst.

close Výstava vánočních ozdob v muzeu na Staré radnici v Hranicích. info Zdroj: Jiří Necid, se souhlasem zoom_in Výstava vánočních ozdob 

close Retro výstava v Brumově-Bylnici info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Retro výstava v Brumově-Bylnici

Tříkrálová sbírka

KDY: 2.-7. ledna
KDE: Zlínsko
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné

PROČ PŘIJÍT: Tradiční celorepubliková sbírka potřebným. Na Zlínsku pomůže například nemocnici Milosrdných bratří Vizovice, dětem s diagnózou SMA a dystrofii, sociálnímu šatníku pro všechny, babiččině zahrádce apod. Záštitu převzal Vojtěch Volf, náměstek primátora a člen Rady města Zlína. Darovat příspěvek můžete do kasičky králům, převodem na účet, dárcovskou sms nebo do statické kasičky u jesliček v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně.

Šmelina cup – memoriál Hanky Martinkové

KDY: 6. ledna od 14 hodin
KDE: Městské lázně Zlín
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Pátý ročník charitativních plaveckých závodů. Vítězek bude věnován nadaci Most k domovu, která provozuje domácí hospic.

close Tipy na víkend 5.-7. ledna 2024 info Zdroj: se svolením pořadatele zoom_in

Novoroční koncert ZUŠ Jižní Svahy

KDY: 6. ledna od 17 hodin
KDE: Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, Jižní Svahy, Zlín
ZA KOLIK: Zdarma

PROČ PŘIJÍT: Solisté, komorní seskupení, cimbálová muzika a pěvecký sbor, ale i organizace Monoski Zlín, která pomáhá lidem s postižením. Ti všichni se představí na tradičním novoročním koncertě ZUŠ Jižní Svahy.

close Tipy na víkend 5.-7. ledna 2024 info Zdroj: se svolením pořadatele zoom_in

Hradišťan & Jiří Pavlica

KDY: 5. ledna od 18 hodin
KDE: Kulturní centrum Vizovice
ZA KOLIK: 500 – 590 korun
PROČ PŘIJÍT: Novoroční koncert oblíbeného hudebního uskupení.

close Tipy na víkend 5.-7. ledna 2024 info Zdroj: se svolením pořadatele zoom_in Tipy na víkend 5.-7. ledna 2024

Trailový běh Tří králů

KDY: 7. ledna od 10 hodin
KDE: Areál Kynologického klubu, Otrokovice
ZA KOLIK: 150 korun dospělý, děti zdarma

PROČ PŘIJÍT: 6. ročník běžeckého závodu na pět a deset kilometrů. Start v areálu kynologického klubu v Otrokovicích, kde na účastníky čeká krásná, čistě trailová trať a nevyzpytatelné počasí.

close info Zdroj: se svolením pořadatele zoom_in

KROMĚŘÍŽSKO

Aquatera

KDY: sobota od 8 do 12 hodin
KDE: Výstaviště Kroměříž
ZA KOLIK: základní vstupné 50 korun

PROČ PŘIJÍT: Pravidelná akvaristická a teraristická chovatelská burza na Výstavišti v Kroměříži nabídne tradičně nejen akvarijní ryby, rostliny, krmiva, terária, terarijní zvířata, ale také celou řadu chovatelských potřeb.

close Prodejní výstava Aquatera na Výstavišti Kroměříž, 12. listopadu 2023. info Zdroj: Deník/Dominik Pohludka zoom_in Prodejní výstava Aquatera na Výstavišti Kroměříž, 12. listopadu 2023.

Kluziště na Hanáckém náměstí

KDY: denně od 9 do 20 hodin
KDE: Hanácké náměstí v Kroměříži
ZA KOLIK: 10 korun

PROČ PŘIJÍT: Kroměřížané si i letos mohou zabruslit pod širým nebem. Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí je otevřeno denně od 9 do 20 hodin. Na 14:00 až 14:30 a na 17:00 až 17:30 je vždy plánována úprava ledové plochy. Podobně jako v minulých letech je u kluziště půjčovna bruslí a uzamykatelné skříňky na obuv a další věci, a také stánek s občerstvením. Pokud bude příznivé počasí, bude podle radnice kluziště otevřené až do konce února 2024.

close Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí je od pátku 8. prosince v provozu. info Zdroj: Deník/Dominik Pohludka zoom_in Mobilní kluziště na Hanáckém náměstí je od pátku 8. prosince v provozu.

Umění je stav duše XIII

KDY: denně od 9 do 12 hodin a od 12.30 do 17 hodin
KDE: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí
ZA KOLIK: základní vstupné 80 korun

PROČ PŘIJÍT: Tradiční výstava s názvem Umění je stav duše XIII představí obrazy pacientů Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. Letos vůbec poprvé je navíc doplní díla jejich arteterapeutky Emilie Rudolfové. Jádrem výstavy jsou obrazy, které vytvořili pacienti Psychiatrické nemocnice v Kroměříži v arteterapeutickém ateliéru. Tam přicházejí lidé s různými obtížemi – neurotickou poruchou, závislostmi na alkoholu, lécích, drogách, sebepoškozováním, sebevražednými úmysly nebo potížemi v podobě mentální anorexie.

Pacienti si sami volí, jakou technikou budou tvořit, i formát, na nějž budou tvořit. Arteterapeutka do průběhu jejich výtvarné práce nezasahuje. Na výstavě se tak objeví kresby tužkou, pastelkami, malby temperami, koláže či akvarely, celkem přes 50 obrazů.

close Výstava Umění je stav duše v Muzeu Kroměřížska. info Zdroj: Muzeum Kroměřížska zoom_in Výstava Umění je stav duše v Muzeu Kroměřížska.

Hebké kouzlo Vánoc. Poetická tvorba Ivany Langrové

KDY: denně od 9 do 12 hodin a od 12.30 do 17 hodin
KDE: Muzeum Kroměřížska, Malá galerie
ZA KOLIK: základní vstupné 80 korun

PROČ PŘIJÍT: V posledních letech se vlna stala zajímavým a originálním výtvarným materiálem. Velice osobitá a působivá díla plstěním vlny vytváří Ivana Langrová. Tato výtvarnice, jejímž domovem se před více než patnácti lety stalo Valašsko, se ke zpracování ovčí vlny dostala v Americe, kam se svým manželem v polovině 80. let 20. století emigrovala. Procestovala celý kontinent a seznámila se s původními obyvateli a jejich způsoby, jak získávat vlněné plátno, barvit ho přírodními barvivy, příst a tkát na speciálních stavech. V autorčině tvorbě nalezneme sakrální motivy, ale také scény ze života našich předků, ztvárnění krajiny i díla abstraktní. Vedle figurální tvorby jsou její novou výrazovou formou nevšední vlněné obrazy a koláže.

close Výstava Hebké kouzlo Vánoc. Poetická tvorba Ivany Langrové. info Zdroj: Muzeum Kroměřížska zoom_in Výstava Hebké kouzlo Vánoc. Poetická tvorba Ivany Langrové.

SLOVÁCKO

Výstava obrazů Vlastimila Mahdala

KDY: pátek 5. ledna od 17 hodin
KDE: Zámecká galerie Uherský Ostroh
ZA KOLIK: 30 Kč

PROČ PŘIJÍT: Výstavu obrazů Vlastimila Mahdala organizuje město Uherský Ostroh. Vernisáž v pátek 5. ledna od 17 hodin uvede Miroslav Potyka. Potrvá do 3. března.

close Výstava obrazů Vlastimila Mahdala v Uherském Ostrohu. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Výstava obrazů Vlastimila Mahdala v Uherském Ostrohu.

Slovácké pressfoto Ohlédnutí 2023 v kině Hvězda

KDY: neděle 7. ledna od 17 hodin
KDE: Foyer a kavárna kina Hvězda v Uherském Hradišti
ZA KOLIK: Zdarma

PROČ PŘIJÍT: 18. ročník neformálního ního „slováckého pressfota“ – bilanční fotografické výstavy

close Slovácké pressfoto Ohlédnutí 2023. info Zdroj: archiv pořadatele zoom_in Slovácké pressfoto Ohlédnutí 2023.

Výstava Svátky betlémské hvězdy

KDY: Až do neděle 11. února
KDE: Muzeum J. A. Komenského v Uherském Borodě
ZA KOLIK: Neuvedeno

PROČ PŘIJÍT: Celkem 66 kusů betlémů, některé pouze s betlémskou rodinou, jiné i s více než 470 figurami, jsou ukázkou zručnosti a trpělivosti tvůrců, kteří výrobou strávili stovky až tisíce hodin svého času. Vystavené betlémy jsou zapůjčeny z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Muzea Bojkovska. Ze sbírek Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě jsou tam soubory betlémů z papíru, těsta, dřeva, kukuřičného šustí, aj., převážně z Uherskobrodska, o celkovém počtu více než 600 figur. Sbírka zahrnuje současnou tvorbu lidových výrobců, ale také ručně malovaný třebíčský betlém z roku 1938, který byl jen pár let vystaven v dominikánském klášteře v Uherském Brodě a již v roce 1944 darován muzeu.

Celkem 34 betlémů na výstavu zapůjčili manželé Alena a Bohumír Mahdalovi z Uherského Brodu. V krásné rodinné sbírce mají více než 150 kusů jeslí a betlémů a každoročně od září do února je možno všechny vidět v jejich domácí expozici. V historii neznámý, ale v současnosti dětmi velmi oblíbený pohyblivý betlém z Lega zapůjčil Petr Sedlář.

Krásnou tečkou zapůjčených předmětů je rodinná sbírka retro předmětů Davida Staufčíka a Magdalény Ďurďové, která obsahuje snad již tisíce drobností, ze kterých nám alespoň zlomek poskytli k oživení vzpomínek na Vánoce z doby nedávno minulé.

close Výstava Svátky betlemské hvězdy info Zdroj: archiv Muzea J. A. Komenského zoom_in Výstava Svátky betlemské hvězdy

Osobitý svět Tomáše Měšťánka zaplnil Galerii Slováckého muzea

KDY: Do 11. února 2024
KDE: Galerie Slováckého muzea Uherské Hradiště
ZA KOLIK: Neuvedeno

PROČ PŘIJÍT: Vybočující ze všech mantinelů, pro většinu lidí malíř jen málo známý – Tomáš Měšťánek (1951–2021) byl jakýmsi dobrovolným outsiderem českého uměleckého prostředí. Nevystavoval příliš často, o slávu a lesk výstavních síní nestál. Nezajímaly ho příliš názory galeristů ani kritiků, jen lidí, pro které maloval. Veřejnosti tak zůstala jeho tvorba povětšinou skryta. Ač se Galerie Slováckého muzea stala několikrát příbytkem jeho tvorby, výstava Měšťánek je první souhrnnou retrospektivou – návštěvníci spatří více než stovku děl, z nichž převážnou většinu tvoří olejomalby, které jsou doplněny kombinovanými technikami, akvarely a pastely. Až do 11. února 2024 mohou příchozí okusit svět, který některým jedincům zůstane navždy skryt – svět tuláků, bezdomovců a žebráků na nárožích.

close Dílo démona i rozervance Tomáše Měšťánka v Hradišti představil jeho přítel Arnošt Goldflam info Zdroj: Deník/Pavel Bohun zoom_in Dílo démona i rozervance Tomáše Měšťánka v Hradišti představil jeho přítel Arnošt Goldflam

Výstava Kdo nemá kožucha, zima mu bude

KDY: Do 4. února 2024
KDE: Slovácké muzeum Uherské Hradiště
ZA KOLIK: 100 Kč

PROČ PŘIJÍT: Působivou expozici věnovanou zimnímu kroji na Slovácku se zaměřením na kožichy, kožíšky, lajbly, haleny, kacabaje, či kabaně, ale také specifikům jejich oblékání při všedních, svátečních a obřadních příležitostech od podzimu do jara, lze zhlédnout ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Výstava etnografky Marty Kondrové je založena na bohatém sbírkovém fondu Slováckého muzea, který obsahuje 74 kusů kožichů, kožíšků, a mentýků, což jej řadí k nejrozsáhlejším v rámci celé České republiky. Návštěvník však uvidí více než 320 kusů textilií od kožichů, kožíšků, kabátků přes mužské i ženské krojové součásti, čepice, beranice, zimní obutí až po vlňáky, přehozy a šátky. Prezentace je doplněna i o historické fotografie a reprodukce z cyklu Joži Uprky Kožuchy.Výstava ukazuje také, jak končily starší obnošené součásti, které se dotrhávaly při práci, zatímco ze starších halen se šily zimní papuče.

close Kdo nemá kožucha, zima mu bude! Nová expozice láká do Slováckého muzea info Zdroj: Deník/Pavel Bohun zoom_in Kdo nemá kožucha, zima mu bude! Nová expozice láká do Slováckého muzea

VALAŠSKO

Vítání nového roku s Darebandem

KDY: sobota 6. ledna od 19 hodin
KDE: Vsetín, Dům kultury, velký sál
ZA KOLIK: 180 Kč v předprodeji, 210 Kč v den akce

PROČ PŘIJÍT: Rok 2024 v Domě kultury Vsetín zahájí populární vsetínská parta Dareband. Koncert nazvaný Vítání nového roku s Darebandem se uskuteční v sobotu 6. ledna od 19 hodin ve velkém sále.

Uskupení v čele s kapelníkem a autorem Jiřím „Darebou“ Václavíkem si na zahajovací koncert roku pozvalo také hosta. Bude jím folková harmonikářka, písničkářka, textařka a autorka „k uřehtání dojemných šansonů“ Saša Niklíčková.

„Po roce vás srdečně zveme na tradiční povánoční posezení a zároveň přivítání nového roku se vsetínským Darebandem. Koncert se již počtvrté uskuteční ve velkém sále,“ pozvala na novoroční událost produkční Eva Hennelová.

Dareband koncertuje ve složení. Jiří „Dareba“ Václavík (akordeon, zpěv), Martin Mrlina (akustická kytara, zpěv), Daniel Káčer (akustický i elektrický kontrabas, basička, koncové píšťaly, zpěv), Michal Burda (housle, mandolína, zpěv).

close Kapela Dareband. info Zdroj: archiv kapely zoom_in Kapela Dareband.

close Vítání nového roku s kapelou Dareband ve vsetínském Domě kultury - banner info Zdroj: se svolením DK Vsetín zoom_in Vítání nového roku s kapelou Dareband ve vsetínském Domě kultury - banner

Novoroční koncert v Horní Bečvě

KDY: pátek 5. ledna od 18 hodin
KDE: Horní Bečva, Obecní dům
ZA KOLIK: 120 Kč
PROČ PŘIJÍT: Nenechte si ujít v pátek 5. ledna od 18 hodin novoroční koncert v Obecním domě v Horní Bečvě.

Těšit se můžete na tóny světových mistrů – Dvořák, Morricone, Paganini, Sarasate nebo Vivaldi v podání houslistky Daniely Grygarové, kterou na klavír doprovodí Adam Grygar.

close Novoroční koncert v Obecním domě v Horní Bečvě - Daniel Grygarová (housle), Adam Grygar (klavír) - plakát info Zdroj: se svolením OÚ Horní Bečva zoom_in Novoroční koncert v Obecním domě v Horní Bečvě - Daniel Grygarová (housle), Adam Grygar (klavír) - plakát

Jan František Kovář: obrazy – plastiky – smalty

KDY: do 18. února
KDE: Vsetín, Muzeum regionu Valašsko, zámek
ZA KOLIK: ---

PROČ PŘIJÍT: Výstava připomínající 75. narozeniny a dílo známého rožnovského výtvarníka J. F. Kováře. Výtvarník s širokým tvůrčím záběrem vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor propagační grafika a výtvarnictví (1966–1970). Po celý svůj profesní život vyučoval na základních uměleckých školách v regionu: ve Valašském Meziříčí a poté v Rožnově pod Radhoštěm.

Vedle volného umění (malby, kresby, grafiky, koláže, uměleckého smaltu, tvorby objektů, asambláží či keramických plastik) se zabýval se také užitou tvorbou – grafickým designem, ilustracemi, dekorováním skla rytou kresbou a realizacemi do architektury (vitrážemi aj.).

Ve své výtvarné tvorbě reflektoval témata spjatá zejména s judaismem, ale také s lidovými zvyky Valašska, erotikou, pop kulturou či krajinou. Od roku 1970 byla jeho díla zastoupená na desítkách výstav a uměleckých přehlídek doma i v zahraničí. Mimo jiné jsou jeho výtvory vystaveny např. v terezínském Muzeu ghetta, jeruzalémském památníku Jad va-Šem či Knesetu (parlamentu) a na radnici v Tel Avivu.

close Výstava děl Jana Františka Kováře na zámku ve Vsetíně potrvá do 18. února 2024. info Zdroj: se svolením Muzea regionu Valašsko zoom_in Výstava děl Jana Františka Kováře na zámku ve Vsetíně potrvá do 18. února 2024.

Perníkářství na Valašsku

KDY: do 21. dubna
KDE: Valašské Meziříčí, zámek Kinských
ZA KOLIK: ---
PROČ PŘIJÍT: Muzeum regionu Valašsko připravilo na zámku Kinských výstavu, která přibližuje historii perníku a perníkářského řemesla, jeho doklady na Valašsku, i současnost zdobeného perníku v regionu.
Ve výstavě se návštěvníci seznámí s přípravou perníkového těsta v minulosti a se starobylým perníkářským řemeslem, jehož připomínkou jsou vzácné dřevěné formy na tvarování perníků ze sbírek Muzea regionu Valašsko a Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

close Výstava Perníkářství na Valašsku v Muzeu regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. info Zdroj: se svolením Muzea regionu Valašsko zoom_in Výstava Perníkářství na Valašsku v Muzeu regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

close Výstava Perníkářství na Valašsku v Muzeu regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. info Zdroj: se svolením Muzea regionu Valašsko zoom_in Výstava Perníkářství na Valašsku v Muzeu regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.