Kromě nostalgie pro vás ale připravil Zlínský kraj také plno hudby: na cimbálovku můžete zajít do Valašského Meziříčí nebo do Uherského Brodu, kde se sejdou legendy moravského folkloru.

Ve skanzenu chystají dušičkovou mši za zemřelé ze Slavína

Kdy: sobota 2. listopadu v 16 hodin

Kde: kostel svaté Anny, Dřevěné městečko, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Poslední příležitost k podzimní návštěvě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bude mít veřejnost o nadcházejícím víkendu. Ponese se v dušičkové náladě.

V kostelíku svaté Anny na Valašském Slavíně v areálu Dřevěného městečka se v sobotu od 16 hodin uskuteční mše svatá právě za zde pochované zesnulé. „Valašský Slavín je místo odpočinku, připomenutí a uctění života významných osobností regionu," připomněla mluvčí skanzenu Petra Valíčková.

Valašský Slavín navazuje na tradici uctívání památky zasloužilých osobností založenou v roce 1970 formou hřbitova. Dnes je čestným pohřebištěm více než čtyř desítek pro region význačných lidí a má také svou knižní podobu zvanou Kniha paměti kraje. Na Slavíně nalezli místo posledního spočinutí malíři, básníci či spisovatelé, známí sportovci i bývalí ředitelé muzea. „Mezi nejvyhledávanější místa patří náhrobky olympijských vítězů Ludvíka Daňka, Emila Zátopka či Jiřího Rašky. Také zakladatelů muzea, sourozenců Jaroňkových, emeritního ředitele a etnografa Jaroslava Štiky nebo autora Broučků Jana Karafiáta," vyjmenovala Petra Valíčková. Víkend 2. a 3. listopadu je poslední příležitostí k návštěvě otevřených areálů a výstav muzea. Poté se brány muzea uzavřou a přivítají návštěvníky až 5. prosince na mikulášský podvečer.

V Podlesí se rozezní cimbál

Kdy: sobota 2. listopadu od 20 hodin

Kde: Valašské Meziříčí, hospoda Na Špici, Podlesí

Na taneční zábavu s cimbálovou muzikou Bača z Valašského Meziříčí se mohou v sobotu těšit návštěvníci hospody Na Špici v Podlesí. Se svým programem vystoupí i zpěvačka lidových písní Marta Santovjáková Gerlíková. „V Podlesí se kulturně moc nežije a lidé nemají kde si zajít zatancovat. Tak si myslím, že tato akce bude příjemným zpestřením," říká zpěvačka a organizátorka Marta Santovjáková Gerlíková.

Akce začne v sobotu ve 20 hodin v hospodě Na Špici v Podlesí. K místence je připraveno i malé občerstvení. Vstupné činí 100 korun s místenkou a 50 korun bez místenky.

V Holešově bude Hubertská mše

Kdy: neděle 3. listopadu od 9 hodin

Kde: kostel Holešov, začátek průvodu u tamního zámku

Slavnostní troubená Hubertská mše se koná tuto neděli o půl desáté v Holešově. Akci připravuje Římskokatolická farnost Holešov spolu s mysliveckými sdruženími z okolních obcí.

„Program začne v devět hodin ráno průvodem sokolníků, psovodů a myslivců od holešovského zámku přes náměstí k hlavnímu kostelu. Hlavním bodem bude troubená mše o půl desáté," upřesnila za organizátory Věrka Škrabalová.

Při ní bude posvěcena nová kniha Zdeňka Hlaváče, který bude mít následně i autogramiádu. Okolo kostela bude tematická výstava z činnosti mysliveckých sdružení a samozřejmě nebude chybět ani občerstvení pro všechny návštěvníky.

V Bystřici zavzpomínají na padlé vojáky

Kdy: sobota 2. listopadu od 14 hodin

Kde: start z Dřevohostic, hlavní program v Bystřici pod Hostýnem

Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty zve o víkendu na tradiční dušičkový pochod. Průvod vyjde v sobotu ve dvě hodiny odpoledne z Dřevohostic, směrem do Bystřice pod Hostýnem. „Nejdříve však navštíví pomník zemřelých vojáků v Dřevohosticích," vysvětlila Lucie Málková z Informačního centra.

V sedmnáct hodin se pak napoleonská vojska sejdou před kostelem v Bystřici pod Hostýnem a připojí se k dušičkovému pochodu městem. „Následovat bude pietní akt u památníku zemřelých vojáků u kaple sv. Vavřince v Bystřici. Program doplní dechová hudba. Přidat se může kdokoliv, akce je určená široké veřejnosti," dodala Málková.

Do Brodu přijedou jubilanti

Kdy: sobota 2. listopadu od 19 hodin

Kde: Dům kultury v Uherském Brodě

Tradiční a velmi oblíbený program z produkce brodského Domu kultury „Legendy moravského folkloru" se bude v sobotu 2. listopadu konat již pojedenácté. Tentokrát má navíc přívlastek „jubilejní", neboť budou mimo jiné vystupovat letošní jubilanti: zpěvačka ze Strání (Hradišťan, Olšava, BROLN) Vlasta Grycová oslavila sedmdesátiny, umělecký vedoucí CM Jaroslava Čecha, muzikant Jan Maděrič z Hradiště pětašedesátiny, cimbalista a zpěvák Jura Petrů (Slovácký soubor z Kyjova) šedesátiny, cimbalista a zpěvák Olšavy Hynek Sušil padesátiny a folklorní soubor Rozmarýn 40. výročí. Dále se představí Lubomír Málek, Petr Petrů, Josef Pešák, mužský sbor z Kyjova, Ženský sbor Netáta ze Strání, mužský a ženský sbor z Kudlovic, cimbálové muziky Olšava, Husličky a Rozmarýn a soubory Olšava a Oldšava. Koncert, který je doslova nabitý osobnostmi a výbornými soubory, začíná ve velkém sále Domu kultury v 19 hodin.

Ze starostky Ostrohu se stane přadlena osudu

Kdy: pátek 1. listopadu a sobota 2. listopadu od 17 do 20 hodin

Kde: zámek v Uherském Ostrohu

Poprvé bude otevřena celá nezatopená část zámeckého podzemí v Uherském Ostrohu, a to při akci Zámecké bloudění. V jednotlivých komnatách podzemí ožijí bohové, hrdinové a nestvůry známé z řeckých bájí a pověstí. Narazíte zde na hlavní řecké bohy Háda, Dia a Poseidona. Nebude chybět ani moudrá Athéna, lovkyně Artemis, opojný Dionýsos nebo bůh války Arés. Z bájných bytostí zde potkáte Chárona, Kerbera, Minotaura, Sirény i Medůzu. Celkem v podzemí návštěvníci potkají na třicet postav. „Tentokrát nebylo obsazování jednotlivých rolí vůbec jednoduché, nešlo vzít každého, potřebovali jsme si vyhlédnout opravdu přesné typy. Je jasné, že nikde na ulici nepotkáte Minotaura, ale divili byste se, kolik úžasných typů pro řecké bohy nebo hrdiny najdete mezi místními motorkáři. Jsme jim opravdu vděční, že se do tohoto dobrodružství pustili letos s námi," dodala vedoucí odboru kultury Andrea Helmichová. Přadleny osudu ztvární starostka města Hana Příleská spolu s místostarostkou Jiřinou Galuškovou. Podzemí bude otevřeno v pátek a sobotu od 17 do 20 hodin.

Kouzelný pátek, na kterém nebude chybět ohnivá show

Zlín - Živé náměstí pokračuje v centru Zlína další akcí, která se koná už dnes. Kouzelný pátek začíná v 15.30 hodin na náměstí Míru.

Stejně jako většina předchozích akcí Živého náměstí je i Kouzelný pátek určený především dětem a jejich rodičům, vstup bude opět zdarma. „Věříme, že program zaujme, připravili jsme ho s největší pečlivostí. Živé náměstí už má laťku pořádně vysoko a Kouzelný pátek by to měl potvrdit," předpokládá náměstek primátora Ondřej Běták, který je autorem projektu Živé náměstí.

A co Kouzelný pátek nabídne? Třeba vystoupení kouzelníka Jirky Hadaše, představení Levitace Lahore, Školu kouzel, taneční vystoupení, pěvecké vystoupení finalistky soutěže Hlas Československa Kristýny Daňhelové, velkou dýňovou soutěž nebo ohnivou show v podání Ardor Viridis. „Chybět nebudou ani tvořivé dílničky, různé soutěže nebo kouzelné malování na obličej," doplnila spolupořadatelka Martina Lerlová. (poh)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU