Starostové obcí a měst musí před volbami myslet na zadní vrátka. A mnozí končí sami

„Pokud se nestanu opět starostou, tak si v prvé řadě chci odpočinout po náročných čtyřech letech,“ říká například šéf chropyňské radnice Radovan Macháček.

S případným neúspěchem samozřejmě počítá. „Šel jsem do politiky s vědomím, že to všechno pro mě jednou skončí. Člověk si nesmí dělat těžkou hlavu s tím, že jednou nebude zvolen a bude si muset najít jinou práci,“ podotýká Macháček, který před lety působil jako ekonom.Na tuto pozici by se také rád jednou vrátil. „Něco mi už bylo nabídnuto, ale více neprozradím,“ dodal s úsměvem Macháček.

S hrozícím neúspěchem počítá do jisté míry také bystřický starosta Zdeněk Pánek. Funkci zastává od roku 1998.„Když nebudu opět zvolen, rád bych se vrátil do svého dřívějšího působiště, kterým je bystřická základní škola. Působil jsem tam roky jako kantor, jeden čas jsem byl dokonce pověřený řízením,“ prozradil ve čtvrtek Deníku Pánek.

Ke svému původnímu zaměstnání by se chtěl vrátit také starosta Litenčic Josef Smažinka.„Pracoval jsem před starostováním ve společnosti SMO Otrokovice. V kontaktu jsem s ní pořád, problém vrátit se tam by proto nebyl,“ krčil rameny Smažinka.

U nynějšího místostarosty Kroměříže Petra Sedláčka či starosty Počenic – Tětětic je situace jiná: v komunálních volbách nekandidují, tudíž jim nezbylo nic jiného, než se už předem poohlédnout po nové práci.„Nejprve si udělám volno, pak se vrhnu zpět do života podnikatele. Dřív jsem pracoval jako malíř pokojů,“ prozradil počenický starosta Josef Večerka.

Návrat do svého bývalého zaměstnání, kroměřížské Komerční banky, zase zvažuje kroměřížský místostarosta Sedláček.„Pracoval jsem tam jako správce počítačové sítě, toto místo je už ale deset let zrušené. Pokud nebudu chtít jinam, zpátky mě vzít musejí. Zatím v tom ale jasno nemám, chci si odpočinout a dát se zdravotně do pořádku,“ vysvětlil Sedláček.

Bez obav z hledání uplatnění tak nakonec mohou být jen ti, kteří se starostováním končí v důchodovém věku. Své o tom ví například starostka Nové Dědiny Marie Musilová.„Už nekandiduji. Požádala jsem si o důchod, tak na něj nastoupím. Abych nebyla stále jen doma, chci se přihlásit na Univerzitu třetího věku, ještě ale nevím kam,“ přiblížila své další plány Musilová.