"Naše město jeho prostřednictvím podpořilo iniciativu sdružení Naše Beskydy, jež chce zabránit snahám společností o zahájení těžby zemního plynu a černého uhlí v Beskydech," uvedl mluvčí radnice Josef Beneš. Vedení meziříčské radnice stojí na straně protestujících. "Patříme do regionu, který by byl případnou důlní činností zasažen.

Naší snahou by mělo být zachovat tuto krajinu příštím generacím v co nejlepším stavu," je přesvědčen Částečka. Postavil se tak za občanské sdružení Naše Beskydy, podle něhož případná těžba nerostných surovin v Beskydech povede k přímému ohrožení kvality života zdejších lidí a k přírodní, kulturní i sociální devastaci celého regionu. Země Valašská má být podle dekretu sepsaného "múdrými hlavami Valašského královstvjá, potomky starých valašských rodů, dědici a správci Valašska" uzamčena na sto roků.

"Teprve následující pokolení rozhodnou, jak s tímto odkazem naloží. Rozhodnutí je závazné a konečné, nebude mít ale žádnou právní oporu," upozornil zástupce sdružení Marián Žárský. Dekret s podpisy starostů a pečetěmi signatářských měst a obcí bude 19. května slavnostně uložen do kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti. "Za přítomnosti krojovaných portášů a vlajkonošů bude listina vložena do trezoru a zazděna," prozradil Žárský. Předtím projde z Pusteven až na Radhošť ke kapli procesí.