„Jsou to Českomoravské štěrkovny Olomouc, Českomoravský štěrk se sídlem Mokrá, firma Real Com IKA z Povážské Bystrice a firma Ing. Stojan z Přerova,“ vyjmenoval místostarosta Petr Večeřa.

Ve hře jsou tři ložiska, z nichž o dvou uvažovalo už bývalé chropyňské zastupitelstvo. První lokalita je mezi silnicí na Skaštice a Plešovec, druhá je v části, kde se nacházel bývalý rybník Hejtman mezi Chropyní a Záříčím. Posledním třetím místem je desetihektarový pozemek u lesa zvaného Rasina.

„Tato poslední lokalita se nachází mimo hlavní cestu za železničním přejezdem směrem na Záříčí a Plešovec. Štěrk z tohoto těžiště by se využíval pouze na stavbu dálnice v úseku Kroměříž – Říkovice, což by byla otázka asi dvou let. Po dokončení stavby by se tam s těžbou přestalo,“ nastínil Večeřa.

V současné době jsou všechna tři místa užívána jako zemědělská půda, takže by muselo dojít ke změně územního plánu. Minulé zastupitelstvo se tím už zabývalo, ale kvůli nesouhlasu občanů od tohoto kroku upustilo.

Projednáním otázky, zda bude těžba štěrku ve městě schválena, se budou tamní zastupitelé zabývat na svém mimořádném jednání 23. dubna v městském kulturním středisku.

„Zúčastní se ho i zástupci firem, které mají o těžbu zájem a předloží tam své konkrétní návrhy a záměry. Budeme rádi, když přijdou i občané Chropyně, aby se mohli k problému vyjádřit. Na setkání se rozhodne, zda se vůbec některý zájem prosadí,“ uzavřel Večeřa.

Podle jeho předpokladu se veřejnost schůze zúčastní, protože obyvatelé města už dříve s těžbou projevili nesouhlas.

K odpůrcům patří i Jitka Dragonová z Chropyně. „Určitě by se ve městě hodně věcí těžbou změnilo. Projevilo by se to negativně na životním prostředí a celkově by se tady zhoršila kvalita života,“ namítla.

Se svým názorem nezůstává ve městě osamocena. „Vzhledem k tomu, že moje kamarádka bydlí právě v ulici, kterou by náklaďáky měly pak jezdit, tak už ze solidarity s ní s tímto záměrem nesouhlasím,“ uvedla Danuše Dovinová z Chroypně.

Situace nenechává lhostejnými ani obyvatele místní části v Plešovci. „Vadil by mi prach a hluk, který by náklaďáky projíždějící obcí způsobovaly. Navíc by se tu zvýšila už tak vysoká frekvence projíždějících aut. Pokud by bylo potřeba podepsat nějakou petici s vyjádřeným nesouhlasem, určitě bych ji podepsala a věřím, že by nás bylo mnohem víc,“ poznamenala tamní obyvatelka Marie Křupalová.