„Měli jsme zrovna uvítací projev před pomníkem padlých a vzpomínali jsme na to, že před mnoha lety byl na tomto místě vysvěcen prapor a jeho osud nám není znám. V tom ke mně přišel člověk, poklepal mi na rameno a řekl mi, že na půdě našli prapor uložený v truhle, který nám pak předal,“ přiblížila předsedkyně osadního výboru Zdena Dočkalová.

O víkendu tak v Těšnovicích posvětili nejen nový znak a prapor, ale i ten historický. „Nevím, který z nich je krásnější, ale každý má svou hodnotu. Těch sto deset let zkrátka nejde jen tak vymazat,“ poznamenala předsedkyně.

Na obec Těšnovice jsou tak nyní právem hrdí nejen nynější občané, ale i rodáci. „Jsem pyšná, že jsem z této obce. Už tu nebydlím, žiji v kroměřížském domově, ale teď mě to mrzí. Osadní výbor dal dědinu dohromady, vůbec se mi odsud nechce odejít,“ povzdechla si důchodkyně Marie Nezvalová.

Ačkoliv městské místní části obvykle vlastní znak a prapor nemají, Těšnovice si tuto výsadu chtěli prosadit.

„Domluvili jsme se na tom, že nemusíme mít požehnání parlamentu, postačí, když nám farář posvětí znak a prapor. Město to schválilo, přispělo nám, stejně jako občané a sponzoři, a prapor se znakem jsou na světě,“ informoval Josef Jelšík z Těšnovic.

Na pravé straně znaku je barva modrá, symbolizující Arcibiskupství olomoucké, na levé barva červená, která symbolizuje panství kvasické.

„Obojí protíná šíp, který je převzatý z kvasického znaku, dole je koruna Petra Pavla. V červené barvě jsou navíc bílé špice z kroměřížského znaku. Navrchu je pak bílá lilie, která je z naší první pečetě,“ uzavřel Jelšík.