„V úzké koordinaci s mateřskou skupinou Omnipol situaci řešíme s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a orgány Policie ČR. Společnosti bez zásadního omezení pokračují ve své výrobní a obchodní činnosti,“ uvedl ve čtvrtek 15. června na webu MESITU jeho Personální šéf a ředitel pro vnější vztahy Jan Šebek Cholewa.

Přehled Kybernetických incidentů pohledem NÚKIB za květen 2023:

Počet květnových incidentů (19) se pohyboval vysoko nad průměrem posledních 12 měsíců.

Opět dominovaly případy, ve kterých došlo k narušení dostupnosti služeb, včetně DDoS útoků.
NÚKIB také monitoruje další phishingové kampaně proti českým strategickým cílům a při jednom z květnových incidentů NÚKIB zaznamenal relativně nový trend v chování ransomwarových útočníků.

Deníku o den později událost lehce upřesnil.

„Mohu potvrdit, že skupina MESIT čelila v minulých dnech kybernetickému útoku, který však zdárně zvládla a výrobní a obchodní činnost nadále bez výrazného omezení pokračuje. Dle našich informací se jednalo o útok z vnějšku. Na další otázky dle doporučení NÚKIBu, který se celou situací zabývá, nebudeme reagovat,“ dodal Jan Šebek Cholewa s tím, že kybernetickému útoku MESIT čelil vůbec poprvé.

Jeho slova potvrdil mluvčí policie v Uherském Hradišti Radomír Šiška.

„Můžeme potvrdit, že jsme přijali oznámení společnosti MESIT z Uherského Hradiště. Případ je teprve v prvopočátku, proto nebudeme poskytovat v současné době žádné informace z důvodu právě probíhajícího šetření,“ řekl na dotaz Deníku Radomír Šiška.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost podle svého vedoucího oddělení komunikace Marka Valy poskytuje skupině OMNIPOL maximální podporu při řešení kybernetického incidentu.

„Sdílení dalších informací je výhradně v kompetenci dané společnosti,“ informoval Marek Vala.

Atmosféra při Letní filmové škole v Uherském Hradišti před kinem Hvězda
Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy. Ivan Trojan přijede převzít ocenění

Výrobní závod MESIT vznikl před 71 lety v uherskohradišťských Mařaticích. Od producenta kompasů a jednoduchých leteckých přístrojů se rozvinul v respektovaného výrobce vojenské i civilní elektroniky, komunikační techniky a poskytovatele komplexních strojírenských služeb. V 90. letech minulého století podnik zaměstnával čtyři tisícovky lidí.

MESIT přežil v rukou českých majitelů i transformační období na přelomu tisíciletí a v roce 2018 jej převzala obchodní a investiční skupina OMNIPOL. Výrobky z MESITu lze nalézt na palubách letounů téměř všech tuzemských výrobců, díky exportu finálních letounů létají po celém světě.

Komunikační vojenská zařízení plní náročné úkoly na obrněných platformách armád celého světa. Jako jedny z mála uspěly v dodávkách systému komunikace i pro ponorky. Výrobky dopravní techniky jezdí v městské hromadné i kamionové dopravě v Evropě i například ve Spojených státech amerických. V současnosti MESIT zaměstnává kolem tisícovky lidí.