Podle ředitele kroměřížské agrární komory Milana Hebnara to ale není zas až tak neobvyklé. „V minulosti podmínky pro setí v únoru už určitě také byly. Teď mají zemědělci zasetý jarní ječmen a mák,“ podotkl Hebnar.

Díky včasnému setí se dá předpokládat, že bude i dobrá úroda. „Základní podmínku jsme už splnili a teď jen musíme věřit, že nás nezklame další vývoj počasí. Jak tomu bude dál, se dá jen těžko předvídat,“ míní ředitel agrární komory.

Ani pokud by ještě začalo mrznout, nemělo by to už ječmenu ublížit. „Ještě zatím nevzešel, je v zemi, takže mrazy by ho neohrozily. A ani tak by mu mrazy do mínus deseti stupňů nijak neublížily,“ předpokládá ředitel agrární komory.

Většina zemědělců na Kroměřížsku už zmíněné jařiny zasela, nepodařilo se to pouze čtvrtině z nich. Patří k nim také soukromý zemědělec Mojmír Stískal z Třebětic, který v únoru stačil zasít jen mák. „Ječmen bych zasel také, ale objednal jsem si nový stroj na setí a zatím ho bohužel nemám,“ posteskl si soukromý zemědělec.

Teď musí počkat, až bude zase sucho, protože do mokré půdy ječmen nepatří. Během své čtyřicetileté praxe v zemědělství i on pamatuje roky, kdy se dalo v únoru zasít.

„Má to dobrý vliv na úrodu. Může se však stát, že přijdou velké mrazy, které ji mohou poničit. Tak jsem přišel třeba o mák, který jsem jeden rok zasel už 18. února,“ vzpomíná Stískal, který přesto vidí v časném setí výhodu. Teplý únor se projevil také v zahradách.

Drobní pěstitelé například zjišťují, že meruňky začaly nabírat na květ a broskvoně na listech, což se minulý rok začalo dít až v dubnu. „Letos jsem si už ošetřil jahody, jiné roky se jim věnuji o měsíc později,“ přiblížil třeba zahrádkář Vladimír Prášil z Holešova. Podle něj by mrazy plodinám určitě uškodily. „Věřím, že počasí vydrží a budu se radovat z bohaté úrody,“ uzavřel Prášil.