„Po zadní straně tlakové výše nad jihovýchodní, postupně východní Evropou pokračuje příliv teplého vzduchu od jihozápadu,“ vysvětlila teploty, které v pondělí atakovaly až 14 °C, meteoroložka z brněnské pobočky ČHMÚ Jitka Kučerová.

SLUNCE NEBO MRÁZ? CO ČEKAT TENTO TÝDEN

Další dny ovlivní počasí přicházející tlaková výše od jihozápadu. Dnes bude oblačno, místy přechodně i polojasno, zpočátku lze očekávat ojediněle slabé přeháňky. Nejnižší noční teploty klesnou na +2 až 2 °C, nejvyšší denní vystoupí na 6 až 10 °C. Obdobný ráz počasí lze očekávat i ve čtvrtek, bude však zataženo až oblačno, v noci a ráno místy polojasno.

„Během dne od severozápadu budou místy přeháňky nebo občasný déšť. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat okolo +3 až 1 °C, nejvyšší denní pak 5 až 9 °C,“ zní z předpovědi Jitky Kučerové na stránkách ČHMÚ. 

Na rozmary přírody si zřejmě již zvykli zemědělci a zahrádkáři. „Každé počasí má na úrodu vliv a je to padesát na padesát, člověk a příroda,“ uvedl jednatel zemědělského družstva Zemet Tečovice Jindřich Václavek. Podle něj průběh letošního vlhkého zimního počasí není pro zemědělce špatný.

DOPLNÍ SE ZÁSOBY SPODNÍ VODY

„Ale vláhy ještě chybí, tak 50 milimetrů do normálu,“ připomněl další zemědělec z Tečovic Jaroslav Doležal. Podle něj si s náladovostí počasí musí zemědělci zkrátka poradit.

„Je dobře, že byla vlhká zima, sněhu bylo dost, doplní to zásoby spodní vody. I když nástup jara tak brzy, to není moc vhodné, může se stát, že vypučí ovocné stromy a v březnu pak vše pomrzne,“ přidal své zkušenosti zahrádkář ze Slovácka Milan Novák. Kdo naopak vítá slunečné počasí, jsou lékaři.

„Sluníčko příznivě ovlivňuje psychiku pacientů, to má samozřejmě vliv na zlepšení jejich zdravotního stavu. Jsou méně nemocní,“ uvedl lékař Lubomír Nečas. Podle něj se například chřipkový virus „drží“, když jsou rozkolísané teploty kolem nuly.

„Ale v těchto dnech nárůst pacientů s chřipkou v ordinaci nevidím,“ potvrdil lékař.

MRÁZ, NEBO SLUNCE?

Na víkend se mírně ochladí, přesto meteorologové předpokládají, že období od 18. 2. do 17. 3. bude teplotně nadprůměrné.

„Následující dva týdny očekáváme o něco chladnější počasí, ale teploty by měly v průměru zůstat v intervalech normálních hodnot pro tuto roční dobu. Ke konci období se předpokládá mírné oteplování,“ uvedli odborníci na stránkách ČHMÚ.