Veřejné prohlášení, pod které se podepsal Jaroslav Němec za vítězné NEZÁVISLÉ, Karel Holík za ČSSD, Vratislav Krejčíř za Piráty a Richard Kreml za ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO napovídá o složení případné čtyřkoalice.

Vůbec poprvé od vyhlášení výsledků se tak objevily zprávy o koalici bez lidovců. Ve výše uvedeném složení by seskupení složilo dohromady 14 z celkového počtu 27 zastupitelů. Koalice by tedy měla těsnou nadpoloviční většinu.


NĚMEC SE POSTU NEVZDÁ

„Vyjednávací tým KDU-ČSL přišel na naše separátní jednání a oznámil, že mají s mou osobou na postu starosty problém a proto nechtějí nadále o takovém seskupení koalice jednat,“ uvedl současný starosta Jaroslav Němec.

„Jedná se čistě o jejich rozhodnutí. My jsme se spolupráci nebránili,“ řekl Němec.

„V neděli jsme na společnou schůzku nás a NEZÁVISLÝCH přišli vyjednávat o programu. Tak jako jsme to činili při setkání s jinými stranami. Protistrana však řekla, že jedinou jejich podmínkou je, aby měli křeslo starosty,“ hovořil o průběhu jednání Pavel Motyčka za KDU-ČSL.

Současný stav vodní hladiny na rusavské přehradě je kritický.
Rusavská přehrada v kritickém stavu

„Následně jsme měli interní poradu. Další setkání s NEZÁVISLÝMI, kde se opakovala tatáž situace, jsme velmi záhy ukončili s tím, že pokud budou chtít věcně jednat, jsme připraveni,“ dodal k průběhu komunikace mezi vyjednávacími týmy obou stran Motyčka.

Ať již byl průběh jakýkoliv, závěr je jednoznačný. Současná vyjednávání pokračují bez lidovců a Jaroslav Němec by i v následujících letech chtěl usednout do křesla starosty města. Což je, vzhledem k výsledku voleb, nabíledni. K obhajobě své pozice zřejmě nemá daleko.


PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ NA SPADNUTÍ

„My ostatní jsme, dle mého názoru, schopni najít kompromis a dohodnout se. Není zatím nic, co by bránilo další spolupráci,“ notoval si Jaroslav Němec. A podobného názoru jsou i zbylé strany.

„Všichni zvolení zastupitelé za naše čtyři strany se setkali, aby společně pracovali na případném programovém prohlášení. Myslím, že lze najít shodu,“ uvedl lídr kandidátky Pirátů Vratislav Krejčíř.

„Témata, která jsou pro jednotlivé strany prioritní, jsou ve své podstatě velmi podobná. Snadno lze najít jistý průnik, aby byli spokojeni všichni a mohli jsme tak sestavit programové prohlášení. Další schůzka by měla proběhnout v pátek,“ vyjádřil se k jednání lídr letošní kandidátky ČSSD Karel Holík.

Ilustrační foto.
Studie výstavby sportovní haly v Kroměříži je hotová

Richard Kreml, který vedl do voleb ZDRAVÉ KROMĚŘÍŽSKO se k situaci nevyjádřil.

„Omlouvám se, více informací vám podám během zítřka. Dnes opravdu nemohu,“ sdělil Deníku plně zaměstnaný Kreml.

Pokud opět nepřijde nějaký zásadní obrat během následujících dnů, proběhne další kolo jednání v závěru pracovního týdne.